Peygamber Efendimiz teşrik-i mesai yapmış mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Teşrik-i mesai, bir manada iş bölümü, iş ortaklığı; değişik kimseler tarafından aynı işin bir köşesinden tutulması anlamına gelir. Sorunuzda kastettiğiniz bu ise, bunun cevabı “Evet”tir.

Çünkü Peygamberimiz (a.s.m), Mescid-i Nebevî yapımında bizzat çalışmış, taş taşımıştır. Hendek savaşında, hendek kazımasına bizzat katılmış, yer kazımış, toprak taşımıştır. Ayrıca, vahyin söz konusu olmadığı yerde sahabeleriyle istişare etmesi ve istişarenin sonucunda alınan kararlara uyması da bir anlamda bir teşrik-i mesaisini göstermektedir. Uhud ve Bedir savaşıyla ilgili istişarelerde çoğunluğun görüşüne katılması bunun açık örneğidir.

Keza ev işlerinde ailesine yardımcı olması da bunun başka bir örneğini teşkil etmektedir.