Âhirette kâfirler direkt cehenneme mi gidecek, yoksa onlar da hesaba çekilecek mi?

Soru Detayı
Âhirette tüm insanlar işledikleri hayır ve şerlerin karşılığını görecekler. Müslüman olup da cennete veya cehenneme gidecek olanlar var. Ancak kâfirler direkt cehenneme gidecek. Benim merak ettiğim kâfirler nasıl olsa cehenneme gidecek, ancak onların da kendi aralarında işlemiş oldukları cinayet, hırsızlık, haksızlık vs.gibi durumlarda, işlemiş oldukları iyiliklerde hak ettiklerini nasıl alacaklar? Onların arasındaki adalet nasıl sağlanacak? Biliyoruz ki Allah (C.C.) Rahman, Rahim ve Adl gibi sıfatlara sahip...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah adil ve hakimdir. Her kim zerre kadar bir iyilik işlemişse onun mükafatını görecek ve zerre kadar şer işlemişse onun cezasını çekecektir.

Cennetteki mertebeler sonsuz olduğu gibi, cehennemdeki mertebeler de sonsuzdur. Kâfir de olsa hepsinin makamları eşit olmayacaktır.

Bu dünyada musibete uğramış bir kâfirle uğramamış bir kâfirin ahiretteki azabı bir olmayacaktır; diğerine göre azabı çok hafif kalacaktır.

Kâfir de olsa, eğer zulme ve haksızlığa uğramış ise Allah onun hakkını diğer insanlardan alacaktır...