Abdullah bin Mesud'un, Ebu Cehil'in kafasını kesip Peygamberimize getirmesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebu Cehil'in öldürülmesi hususunda değişik görüşler vardır. Afrâ'nın oğulları Muâz ve Muavviz tarafından öldürüldüğü bilgisinin yanında, bu iki kardeşin onu yaraladıkları ve başının Abdullah b. Mes'ûd tarafından kesildiği de rivayet edilmektedir. (bk. DİA, Ebu Cehil md.)

Ebu Cehil hayatı boyunca İslamiyet, Peygamberimiz (asm) ve Müslümanlar aleyhinde elinden gelen her türlü sözlü ve fiili saldırıda bulunmuş, Mekke'de uygulanan boykota önderlik etmiştir. Darünnedve'de Peygamberimiz (asm)'in öldürülmesi teklifinde bulunmuştur.

Hz. Peygamber (asm)'in bu ümmetin firavunu olarak tavsif ettiği Ebû Cehil hakkında, İslâmiyet aleyhindeki faaliyetleri, Resûl-i Ekrem (asm)'e ve ashabına yaptığı zulüm ve haksızlıklar sebebiyle pek çok âyet nazil olmuştur. (bk. Enam 6/108; Hicr 15/90; Alak 96/9-18)

İslam'ın en büyük düşmanını öldürüp kafasının Peygamberimize (asm) getirilmesi, onun elinden yıllarca işkence ve zulüm gören sahabilerin azılı düşmanlarından kurtulmasının haklı sevinci olarak değerlendirilebilir.

Daha sonra, öldürülen diğer müşrikler gibi, Ebu Cehil de kör kuyulardan birisine atılmıştır.