“Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.” hadisi, üç günden fazla küs kalınmaz, düsturu ile ne kadar uyumludur ve bencilce değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu hadis rivayetini İmam Gazalî de nakletmiştir(İhya, II/187). Bu hadisin tahricini yapan hafız Irakî, bunun zayıf olduğu belirtmiştir(bk. Tahricu ahadisi’l-İhya -İhya ile birlikte-a.g.y.).

Nitekim, İmam Mucahid bu ifadeyi kelam-ı kibar olarak değerlendirmiş ve şöyle aktarmıştır:

“(Büyükler) şöyle diyorlardı: ‘Kendisine tanıdığın hakkın aynısını sana tanımayan (kendisine verdiğin değerin aynısını sana vermeyen) kimsenin arkadaşlığında hayır yoktur.’”(bk. Kenzu’l-Ummal, 9/179, h. no: 25593).

Bu sebeple bu ifadeyi yorumlamaya gerek olmadığını düşünüyoruz.

Bu hadis rivayeti ile "Üç günden fazla küs kalmak caiz değildir, düsturuyla bu ne kadar uyumludur?” sorusundaki ilişkiyi göremedik. Çünkü burada küs kalmak diye bir şey söz konusu değildir. Bir Müslüman diğer bir Müslümana üç günden fazla küsemez. Ancak küs olmasa bile, sırlarını paylaşacak kadar samimi de olmayabilir.

“Bencilce tavırlar”, insanların sadece kendileri için gösterdiği düşkünlüktür. İnsanlara gösterdiğiniz saygıyı, sevgiyi onlardan da görmezseniz, onlarla samimi arkadaşlık kurmanız çok zordur.

Ailenin konumu elbette farklıdır. Onlardan ayrı olmak, evladını, eşini veya ebeveynini beğenmediğinden ötürü onlardan uzak olmak asla doğru olmaz...