“Her namazın arkasından bana on defa salavat getirenin Allah namazını kabul eder.” anlamında bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimize (asm) salavat getirmek her zaman değerlidir. Özellikle duaların daha çok kabul edildiği zaman dilimlerinden olan namazların arkasından salavat getirmek, elbette daha da kıymettardır. Ancak kaynaklarda soruda geçen anlamda bir rivayete ulaşamadık.

Konuyla ilgili Taberanî’nin rivayet ettiği, Hafız Heysemi’nin “sahih” dediği bir hadis şöyledir:

“Kim sabahladığında on defa, akşamladığında da on defa bana salavat getirirse, kıyamet günü benim şefaatim ona ulaşır/benim şefaatime nail olur.” (bk. Mecmau’z-Zevaid, 10/120)

Diğer bir hadis de şöyledir:

 “Kim bana bir kere salavat getirirse, Allah onun üzerine on defa salavat / rahmet indirir ve ondan on günahı düşürür.” (Ahmeb b. Hanmbel, 3/102; Müslim, Salat, 17/h.no: 70; Ebu Davud, Salat, 362)

İlave bilgiler için tıklayınız:

Salavat nedir. Peygamberimize nasıl salavat getirebiliriz?

Ahzab suresi 56. ayette ifade edilen Allah'ın Peygamberimize salat etmesini nasıl anlamalıyız?..

Dualara vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları nelerdir?..