Zina eden bir kimse zina etmeyen başka birisiyle evlenebilir mi?

Soru Detayı

- Zina eden erkek;
1-Mutlaka zina ettiği kadınla mı evlenmelidir?
2-Zina eden kadınla evlenmezse yine zina eden bir başka kadınla mı mutlaka evlenmelidir?
3-Zine eden erkek,bakire bir kadınla evlenirse,zina ettiğini söylemelimidir?
 4-Zina eden erkek yerine zina eden kadın kelimesini de koyarak soruma cevap verirseniz çok memnun olurum.
5-Kur'an-ı Kerimdeki zina eden erkek, zina eden kadınla evlensin ayeti mutlak bağlayıcı mıdır? Yani zina eden erkek, bakire bir kadınla evlenebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Zina eden erkeğin mutlaka zina ettiği kadınla evlenmesi şart değildir. Ancak onunla evlenirse, bu kadın da bir derece mağduriyetten kurtulmuş olur.

2. Zina eden bir kimse, bazı şartlarla zina etmeyen başka biriyle de evlenebilir.

3. Eğer evlendiği kimse zina edip etmediğini sormazsa, bunu söylemesi şart değildir.

4. Bu konudaki bilgiler her iki cins içinde geçerlidir.

5. Sorunuzun cevabı için tıklayınız: Zina eden ile zina etmeyenin evlenmesinin hükmü nedir?