Yüsebbih bismirabbikel azim rıdvanikel ekber, duasının anlamı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu haliyle, söz konusu duanın manası şöyledir:

“Büyük olan Rabbini tesbih ediyor, senin en büyük rızanı...” Görüldüğü üzere, bu haliyle bu dua yanlış ve eksiktir.

Kur’an’da bir ayet şöyledir:

“Fe sebbih bismi rabbike’l-azîm.” (Vakıa, 56/74). Meali şöyledir: “Büyük Rabinin ismini tesbih et.”

Bununla beraber, bu duanın benzer bir şekli şöyledir:

Peygamberimiz (asm) buyurdu ki:

“Şu duayı okumaya devam edin.  اللهم انى أسألك باسمك الاعظم ورضوانك الاكبر

 “Allahumme innî eselüke bismike’l-azam ve rıdvaneke’l-ekber.” (Kenzu’l-ummal, h. no: 3837).

Meali: “Allah’ım, senin en büyük ismini ve en yüce rıdvanını şefaatçi yaparak senden istiyorum.” (bundan sonra istediğini dile getirir).