Yeni Müslüman olan bir kimsenin geçmiş günahları bağışlanır mı?

Soru Detayı

- Şimdi gayri müslim olan biri (Hristiyan, Yahudi, vs) Müslüman olduğunda, önceden işlediği bütün günahları affolur mu?
- Dinimizde böyle kesin bir kural var mı?
- Yoksa Allah (c.c)'nin kendi bileceği bir sey mi?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yeni Müslüman olan bir kimsenin, kul hakkı dışındaki bütün günahları affedilir. Böyle hidayete gelmiş olan bir kula, Allah, hakkı yenen kulunun hakkını zayi etmeden, kul hakkı konusunda da bir kolaylık sağlayabilir.

Allah kimseye zulmetmez; her hak sahibine hakkını verir. Kul hakları her ne kadar iki kişi arasında geçmiş gibi görülüyorsa da Cenab-ı Hak, hak sahibini dünyada rızkına bereket koymak, üzerinden birtakım bela ve musibetleri uzaklaştırmak gibi hallerle; âhirette ise onun razı olabileceği bir şekilde bağışta bulunmak ve makamını yükseltmekle hakkını zayi etmeyecek, gönlünü alacaktır.