Yaratıcının varlığı yüksek ihtimal mi?

Soru Detayı

- Bilim adamları neden Yaratıcı'nın varlığını ispatlarken "yüksek ihtimal" terimini kullanıyor?
- Öncüller kesin olarak ispatlanamaz mı?
- Bilim adamları yaratıcı'nın varlığını ispatlarken, mesela bir bilim adamı kozmolojik argümanı şöyle anlattı:
"Kozmolojik argümanın 3 tane öncülü vardır:
1) Zamanda bir başlangıcı olan her şeyin bir nedeni vardır.
2) Evren ortaya çıkmıştır, bir ara sonuç olarak dolayısıyla evrenin bir nedeni vardır.
3) Evrenin bir nedeni varsa, bu neden yaratıcı'dır.
Eğer bu öncülleri doğru kabul edersek, yaratıcı tartışmasız olarak var, amma öncüllerin geçerli öncül olabilmesi için, öncüllerin doğru olma ihtimali yanlış olma ihtimalinden daha fazla olması zorunlu, zaten hiç bir kimse öncülleri matematiksel olarak ispatlamakla yükümlü değil, bu yapılamaz zaten."
- Şimdi bu deyimden hareketle ben yaratıcı'nın var olduğunu yüksek ihtimal şeklinde bilebiliyorum. Ancak akli delil olarak ateizmin aklen muhal olduğu kesinlikle bilinir. Şu durumdan hareketle bilim yaratıcı'nın var olduğunu kesin bir şekilde kanıtlamakta eksik kaldığı kanaatine varabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilimin Tanrı’yı ispat ya da inkâr işlevi yok.

İman ya da küfür nihai anlamda insanın akıl ve iradesiyle vereceği bir karar. O karar da son kertede nasip işidir.

Mesele bu kadar basit olup, öncül vs. gibi farklı alanlarda geçerli olan kabulleri iman konusuna zorlayarak uyarlamak akıl kârı değil.

“Bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hakimsiz olur?” (Nursi, Sözler, 10. Söz)

İlave bilgi için tıklayınız:

Allah’ın Varlığının Bazı Delilleri