Yaratan, yarattığını yargılar mı? Yarattığını yargılıyorsa O, Yaratan olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaratılanlar çeşitli sınıflara ayrılır. Cansız ve iradesiz olan varlıklar yargılanmazlar. Ancak insan ve cinler gibi iradeleriyle iyi ve kötüyü işleme özelliği varsa elbette yargılanacaklardır. Allah’ın bir ismi “ADL”dir. Yani öyle adildir ki, adeta adaletin / adlin kendisidir. Kâinatın her tarafında kendini belli eden dengeler, ölçüler, bu adaletin varlığına şahitlik etmektedir.

Bu dünyada bile, adaleti tesis etmek için zalimleri yargılayan bir sistem herkes tarafından kabul görüyorsa, adil olan Rabbimizin isyankar ve zalim olanları yargılamaması ve onlara ceza vermemesi mümkün olabilir mi?

Eğer insan, “Rüzgarın önünde sürüklenen bir yaprak, sadece verilen komutu yerine getiren bir bilgisayar.” ise, seçme kabiliyeti yoksa, yaptığından mesul değilse, o zaman suçun ne manası kalır? Böyle diyen kişi, bir haksızlığa uğradığı zaman mahkemeye müracaat etmiyor mu?

Halbuki, anlayışına göre şöyle düşünmesi gerekirdi:

“Bu adam benim evimi yaktı, namusuma dil uzattı, çocuğumu öldürdü, ama mazurdur. Çünkü makinedir, bilgisayardır, bu fiilleri yapmak zorunda, ne yapsın, başka türlü davranmak elinden gelmezdi ki.”

Hakkı çiğnenenler gerçekten böyle mi düşünüyorlar?

İnsan yaptığından sorumlu olmasaydı, “iyi” ve “kötü” kelimeleri manasız olurdu. Kahramanları takdire, hainleri aşağılamaya gerek kalmazdı. Çünkü, her ikisi de yaptığını isteyerek yapmamış olurlardı. Halbuki hiç kimse böyle iddialarda bulunmaz. Vicdanen her insan, yaptıklarından sorumlu olduğunu ve rüzgarın önünde bir yaprak, programlanan bir bilgisayar gibi olmadığını kabul eder.