Yapışık ikizlerin evlenmesi yasaksa, mantıksız bir durum değil mi?

Soru Detayı

- Yapışık ikizler İslam’a göre evlenebilirler mi?
- Eğer evlenmeleri yasaksa, Allah’ın bir yandan insanları evlenmeye teşvik edip bir yandan da bu insanları yaratıp onlara evlenmeyi yasaklaması mantıksız bir durum olmuyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda mantık hatası ve peşin ön kabuller var. Bunlara aldırmadan cevap verelim:

1. Yapışık ikizlerin evlenmesi yasaktır; çünkü İslam’ın evlenme hukuku, tesettür, ihtilat, edep gibi hükümleri ile bağdaşmaz.

2. İnsanlar içinde yapışık ikizlerin sayısı devede kulak gibidir; evlenmeyi teşvik ile bunların evlenmekten menedilmesi çelişmez; milyarlar evlenerek maksadı gerçekleştirirler.

3. Allah Teâlâ birçok ayette insanı mükemmel ve eksiksiz yarattığını bildiriyor. Arızalı doğumları Allah’a nispet etmek doğru değildir; bunların bazı beşeri sebepleri vardır. Elbette her şeyi Allah yaratır, ancak bu tür arızaların sebepleri insanların kendi hatalarıdır. Çocuklar bunlardan asla sorumlu olmazlar, çektikleri sıkıntıların mükafatlarını ziyadesiyle alacaklardır.