Yahudiler Allah’ın ismini mi değiştirmişler?

Soru Detayı

- Yahudiler Allah hakkında yalan uydurmuşlar. Kendi atalarının Yahuda’nın ismini çarpıtarak Yahuda = YHD = YHVH = Yehova yapmışlar. Doğru mu?
- Yahudiler Tevrat’ı kendi çıkarlarına göre değiştirmeleri yetmezmiş gibi tüm noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah hakkında yalan uydurmuşlar. Kendi atalarının Yahuda’nın ismini çarpıtarak Yahuda = YHD = YHVH = Yehova yapmışlar. Onlara gönderilen peygamberlerin kimini yalanlamışlar kimini öldürmüşlerdir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Yahudilerin -soruda belirtilen- suçları doğrudur.

Fakat Yahudilerin “Yahudi” unvanını kullanmalarının tarihi seyri oldukça farklıdır. Hem gelenek hem kültürel hem soy sop bakımından hem de din kimlikli bir alanda boy göstermiştir.(1)

İslam Ansiklopedisi, YAHUDİ maddesindeki bilgilerin bir kısmı şöyledir:

Arapça’da yehûd, İbrânîce’de yehudi, Râmîce’de yehuday(e) şeklindedir. Kuran-ı Kerîm’de, Hz. Peygamber (asm) döneminde yaşayan ve Hz. Musa şeriatına bağlı olma manasında İsrailoğullarının devamı olarak görülen Yahudileri ifade etmek için “yehûd” kelimesinin yanı sıra aynı kökten gelen “hûd” ve “(ellezîne) hâdû” kalıpları da kullanılmıştır.(2)

Bir ayette de yehûdî şeklinde geçmektedir.(3)

Müslüman âlimler yehûd ve hûd kelimelerini “tövbe edip hakka dönme” anlamındaki hevd (hâde-yehûdu) köküyle ilişkilendirmişlerdir.(4)

Hûd kelimesi, tövbe eden anlamındaki “hâid”in çoğuludur veya yehûd kelimesindeki ya harfinin hazfedilmesiyle oluşmuştur; bazı kıraatlerde bu kelime yehûd şeklinde okunmaktadır. Yehûddan maksat ise “yehûdiyyîn” yani tövbe edenlerdir.(5)

Yahudilere bu ismin verilmesinin sebebi, bir görüşe göre Hz. Musa zamanında İsrâiloğullarının buzağı heykeline taptıktan sonra pişman olarak Allah’a “hüdnâ ileyke” (biz sana döndük) demeleridir.(6)

Bir diğer görüş ise Yehûd’un bir kabile ismi olduğu ve kelimenin aslı -Hz. Yakub’un on iki oğlundan en büyüğü olan Yehuza’ya nisbetle- “yehûẕ” iken zal harfinin dal harfine çevrilmesiyle Arapçalaştığı şeklindedir.(7)

Başlangıçta övgü ifade eden yehûd kelimesi, Yahudilerin şeriatının Allah tarafından kaldırılmasından sonra artık övgü anlamı taşımasa da onlara ait bir isim olarak kullanılagelmiştir.(8)

- İslam Literatüründe “Yahudi” mefhumu özellikle üç yoruma tabi tutulmuştur:

a) Yahudiler bu ismi Hz. Yakub’un en büyük oğlu olan “Yahuza” isminden ötürü almışlar. Ancak Arapçada yabancı kelimeleri alırken “zel” harfini “dal” harfine değiştirdikleri için “Yahuza” ismi de “Yahuda” olarak kullanılmıştır.

b) Diğer bir yoruma göre, “Yahudi” unvanı, onların buzağıya tapmaları sebebiyle işledikleri suçtan pişman olup yaptıkları tövbeden dolayı bu unvanla anılmışlardır.

c) Üçüncü bir yoruma göre, Yahudiler bazı günahları sebebiyle Allah’a hitaben İnna hudna ileyke = Biza sana döndük / yöneldik” şeklindeki sözleri sebebiyle bu adı almışlardır.(9)

Kuran’da Yahudiler kadar suçları, isyanları açıkça bildirilen başka bir kavim yoktur.

Kaynaklar:

1) bk. Salime Leyla Gürkan, TDV. İslam Ansiklopedisi, YAHUDİLİK maddesi.
2) Mesela Bakara 2/62; Nisâ 4/46; Mâide 5/18; En‘âm 6/146; Tevbe 9/30; Nahl 16/118; Hac 22/17; Cum‘a 62/6; İsrâiloğulları için kullanılan terkip Benî İsraîl’dir.
3) Al-i İmrân 3/67.
4) Taberî, II, 143.
5) Lisânü’l-ʿArab, “hvd” md.
6) A‘râf 7/156.
7) Elmalılı, I, 374; İbrânîce yehudi ve  râmîce yehudaye kelimelerinin noktalı imlâ ile yehudi / yehudaye şeklinde okunduğuyla ilgili olarak bk. Hopkins, XVII [1997], s. 13-16.
8) Râgıb el-İsfahânî, el-Müfredât, “hvd” md.
9) bk. Maverdi, Bakara: 62. ayetin tefsiri.