Yahudi veya Hristiyan olan Ehl-i kitapla, ateist olan bir kimsenin cehennemde ebedi kalması adaletli midir? Ehl-i kitap en azından Allah'a inanıyor...

Soru Detayı
Peygamber Efendimiz (asm) geldikten sonra diğer dinlerin hükmü kalkmıştır, son ve tek din İslamdır. Peki kendi dininin esaslarını tam hakkıyla yerine getiren Hristiyan ve Yahudilerin ahiretteki durumuyla, ateist olan, Allah'a hiç inanmayan insanların durumu nasıl olacak? Birisi Tanrı inancına sahip diğeri ise Tanrıya inanmıyor, tanrısı bile yok; bunların ikiside aynı şekilde sonsuz olarak cehennemde mi kalacak? Sonuçta birisinde Allah inancı var diğerinde oda yok; Rabbim herşeyin eniyisini bilir tabi.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle cehennemde tek tabaka olmayacak, cehennemin de dereceleri bulunmaktadır. Ateist olan bir kimse bir Hristiyana göre daha ağır bir azaba uğrayacaktır. Ancak her ikisi de ebedi cehennemde kalacaklardır.