Yabancı cenaze şirketinde çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- Yurt dışında yaşıyoruz ve kardeşim bir cenaze şirketinden iş teklifi aldı. O cenaze şirketlerine giden insanlar ya Hristiyan ya da inançsız insanlardır. Bazıları cesedi normal şartlarda gömmek için tabut almaya gelecekler, bazıları da cesedi küllemek için oraya gidecekler.
- Kardeşimin yapacağı görevler şunlar:
- Telefona bakmak, Genel bilgi vermek, Randevuları ayarlamak, Yaslı ailelere tabutları/vazoları göstermek ve seçtiklerini sipariş etmek, Küllenme işlemlerin tarihini belirlemek, İdari görevler ve muhasebe ile ilgilenmek. Tabutta olan cesetlerin üstlerini ve makyajlarını kontrol etmek (ailenin istemediği gibiyse, makyöz ile irtibata geçmek) Yani genel olarak organizasyonu o sağlayacak ama kendisi şahsen külleme işlemini yapmayacak.
- Şu an darda olduğu ve gelecek ay maaşı kesileceği için kabul etmek istiyor, çoktan iş arıyor ve sadece bu şirket sabit bir iş teklifinde bulundu.
- Müslüman birinin böyle bir işe girmesi haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölüyü yakmak gibi bizim dinimize göre de haram olan bazı işlere bir şekilde hizmet ettiği için “günahta yardımlaşmayın” (Maide, 5/2) emrine aykırılık oluşuyor.

Zaruret yoksa bu işe giremez.

Zaruret varsa, başka bir iş buluncaya kadar burada çalışır, bulunca ayrılır.