Vekil olduğum malları, kendi adıma alamaz mıyım?

Soru Detayı

- Balık halinde vekil olarak iş yapmaktayım. Sattığım balıklardan komisyon alıyorum. Bazen kendime de aynı balıklardan başkasına sattığım fiyattan alıyorum. Ancak bir hoca bunun caiz olmadığını söyledi. Vekil olduğum malları kendi adıma alamaz mıyım? Bu caiz değilse ne yapmam lazım? Başka bir yolu yok mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Almaya veya satmaya vekil olduğu malı, eşit fiyat ve şartlarla vekil kendine de alabilir.

Akdin iki tarafını bir şahsın temsil etmesi Hanefilere göre caizdir.