Vefat ettikten sonra, şu an bilmediğimiz şeyleri bilme, geçmişe bakma gibi şeyleri öğrenebilecek miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hemen ölür, ölmez, bütün gaybî pencerelerin insana açılacağına dair bir bilgiye sahip değiliz. Ancak ahirette insanların daha önce bilmedikleri pek çok gerçekleri öğreneceklerine dair ayetler mevcuttur:

"Hepinizin dönüşü sadece Allah'adır. Hakkında ihtilafa düştüğünüz şeyleri o size bildirecektir."(Maide, 5/48).

"O gün, varıp durulacak yer, ancak Rabbinin huzurudur. O gün, insanoğluna önceden yolladığı ve geri bıraktığı (yapmadığı) şeyler haber verilecektir." (Kıyamet, 75/12-13).

Merhum Hafız Ali ile ilgili Bediüzzaman'in şu ifadeleri konumuza ışık tutmaktadır:

"Meyve Risalesinin hakikatini ilmelyakin ile bilen bu kahraman kardeşimiz, aynelyakîn ve hakkalyakîn makamına çıkmak için, kabre cesedini bırakıp melekler gibi yıldızlarda, âlem-i ervahda seyahate gitti ve tam vazifesini yapıp terhisle istirahata çekildi." (Şualar, On Üçüncü Şua, s.328).

Bu ifadelerden anlaşılıyor ki, insanlar öldükten sonra, mahşere, cennete gitmeden önce de, Berzah, kabir âleminde pek çok bilgileri hakkalyakin görüp bilecekler.