Vefat eden günahkarların pişmanlığı fayda verir mi?

Tarih: 18.08.2010 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı
Vefat eden günahkarların pişmanlığı fayda verir mi? Ayrıca, kabir hayatında yaşayan günahkar veya günahkar olmayan mümin kullar da bizler için hayatta veya öldüğümüzde dua edebilir mi? Yani, ölüler de bizim için dua edebilir mi? Berzah mahkemesindeki pişmanlığın o saatten sonra faydası oluyor mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kabirleri ziyaret eden kişi, onlardan ibret dersi alarak istifade edecek, onlar da ziyaretçinin okumasından ve duasından faydalanacaktır. (bk. Gazalî, İhya, 4/476)

Kişi ölüm sekeratına başladığı zamandan itibaren tövbe kapısı kapanır. Artık pişmanlıklar fayda vermez. Çünkü artık imtihan bitmiştir.

Ancak, biz kabir hayatına gidenlere manevi hediyeler gönderdiğimiz gibi, onlardan da bize nurani feyizler gelmektedir. Nitekim, Bediüzzaman Hazretleri bu konuyla ilgili şöyle der:

Âlem-i melekût ve ervahta, ölmüş, vefat etmiş insanların ervâhı pek çok kesretle vardır ve bizimle münasebettardırlar. Mânevî hedâyâmız onlara gidiyor; onların nuranî feyizleri de bizlere geliyor. (Sözler, 28. Söz, İkinci Menba)

Bilgi için tıklayınız:

Ölüler dirilere dua eder mi?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun