Vatan toprakları neye göre bölünmeli?

Soru Detayı

- Vatan toprakları hangi millete göre ve neye göre bölünmeli?
- Vatan toprakları neye göre bölünüp kime ait olmalı?
- Mesela bir yerde 3 milet yaşıyorsa o topraklar neye göre bölünmeli?
- Şimdi birlikten bahsediyoruz, diyelim ki bir yerde Türk askerleri savaşıp kazanıyor ama vatan toprağında başka milletler de yaşıyor o topraklar İslama göre ne şekilde bölünmeli?
- Türk askeri canını verirken başka milletler hak talep iddia edebilir mi? İslam’a göre bu nasıl olmalı?
- Türkiye sınırları içinde herkesin aynı hakkı gözetmesine okeyim ama farklı milletlerin yaşadığı topraklar tam olarak hangi millete göre ve neye göre paylaşılmalı?
- Mesela Osmanlının yıkılışı zaten Milletlerin milliyetçiliğinden doğduğuna göre, onlar neden İslam birliği deyip arkamızda durmadı mesela?
- Şunun farkındayım her Arap ayaklanması evet ama Avrupa birleşmiş iken biz Müslümanlar neden ayrıldık?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanlara (ümmete) ait olmayan bir toprak fethedildiğinde oranın, savaşa katılmayan ahalisi İslam ülkesinin gayri müslim vatandaşı yani ehlü’z-zimme olur. Toprak bütün etnik unsurlarıyla ümmetin olur, parçalanıp dağıtılmaz.

Gayr-i Müslim vatandaşların kullandıkları toprak da ayrılıp onların vatanı kılınmaz, vatan bütünüyle ümmetindir, Müslümanlar gibi onlar da malik oldukları veya izin verilen vatan topraklarını kullanırlar.

Ümmetin bütünleşemediği zamanlarda sanal / yapay devletler vardır. Bu devletlerden biri, Müslüman olmayan bir topluluğun / devletin topraklarını fethederse aynı uygulama burada da geçerli olur. Toprak parçalanıp dağıtılmaz.

Niçin birleşemedik, birleşemiyoruz?

Bunun cevabı uzun bir makale veya kitaba sığar ancak.

Kısa cevabı:

Düşmanın oyununa gelmek, haset, gaflet, cehalet, hırs, hakimiyet tutkusu…