Varant alımı satımı caiz mi?

Soru Detayı

- Caiz değilse, neden?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Varant, elde bulunan bir mal değildir, belli bir süre içinde bir malı alma ve satma hakkıdır. Malın mevcudiyeti bile belli değildir, her şey kâğıt üzerinde cereyan ediyor, alan satan fiyat hareketlerinden istifade ederek para kazanıyor veya kaybediyor. Bu işi yönetenler ise ücret alarak para kazanıyorlar. Kişi yatırdığı ücretin tamamını kaybetme riski de barındırmaktadır.

Böyle bir işlemin hem ülkeye faydası yok, hem de fıkhen caiz görünmemektedir.