Kuzuların kuyruğunun kesilmesi caiz mi?

Soru Detayı

- Damızlık olarak kalacak güzel kuzuların lastik takma suretiyle kuyrukları düşürülüyor (kesiliyor.) Bu caiz olur mu?
- Bu hayvanlar daha sonra kurbanlık ya da adaklık olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doğuştan kuyruksuz olan veya besili olması için küçük yaşta kuyrukları boğulmak suretiyle düşürülen koyunların kurban edilmelerinde bir sakınca yoktur.

Bu nedenle, damızlık olarak kalacak kuzuların lastik takma suretiyle kuyrukları düşürülebilir ve bu hayvanlar daha sonra kurbanlık ya da adaklık olarak kesilebilir.

Ancak bir kaza ile değerini azaltacak şekilde kuyruğunun tamamı veya yarısından çoğu kopan hayvanın kurban edilmesi caiz değildir. (İbnü’l-Hümam, Feth, 9/529)