Vahidiyet ve ehadiyet hakikatleri holografi ile nasıl anlaşılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün kâinatın en küçük birimde gizli olduğu gerçeğini Einstein “Eğer bir kum tanesini anlayabilseydik, tüm kâinatı anlamış olurduk.” sözüyle dile getirir. Kâinatı Kur’an’ın ışığında keşfeden Hz Peygamber’in (s.a.v.) “Zerre külle aynadır.” sözü bu gerçeğin en özlü ifadesi olsa gerek. Küçük büyüğün misalidir. Parça, bütünün yansımasıdır. Küçüğü yaratamayan büyüğü yaratamaz. Bu gerçek, Yaratanın Vahid ve Ehad isimlerini anlamamıza ışık tutmaktadır.

Sonuç olarak, holografinin ortaya koyduğu gerçekler, bazı Kur’anî hakikatleri daha iyi anlamamızı sağlamaktadır. Holografik filmin küçük bir parçasının, tümdeki bilgiyi taşıması, esasen bilginin de mekâna bağlı olmadığını ve her yerde bulunduğuna dair bize delil ve işaretler sunmaktadır. Ayrıca bir şeyin her şeyle bağlılığını, en küçüğün en büyüğün özelliğini taşıdığını, dolayısıyla kâinatın bölünmez bütünlüğüne ve Yaratanın tekliği gerçeğine yeni pencereler açmaktadır. Holografi, kâinatta hükmeden vahidiyet ve ehadiyet hakikatlerinin bilimle keşfedilen yeni unvanı olmaktadır.