Uykusuzluk, uyanamamaya çözümler nelerdir?

Soru Detayı

- Evliya ve Asfiyaların uyanmakla, uykusuzlukla ilgili çözümleri, duaları nelerdir?
- Said Nursi'nin önerisi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Uyku Bir Nimettir

Cenab-ı Hak “Uykunuzu bir dinlenme kıldık, geceyi bir örtü yaptık.” (Amme, 78/9-10)  “O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerinden biri de: Geceleyin veya gündüzün uyumanız ve O’nun geniş lütfundan rızık aramanızdır.” (Rum, 30/23) buyurarak, uykunun insanoğlu için ne kadar önemli olduğunu bildirmektedir.

Erken Yatmak Sünnettir.

Uyku, imandan sonra en büyük nimet olan sağlığın bir parçasıdır. Bilimsel tespitlere göre insan beyni, 24 saat içinde biri gece diğeri gündüz olmak üzere iki kere uykuya programlanmıştır.

Gece olan vakit, yatsıdan sonra yaklaşık saat 23.00-24.00 civarıdır. Yatsı namazından sonra erken yatmak sünnettir.

Gündüz uykusu ise, öğle vaktine tekabül eder. Buna kaylüle uykusu denir ki, Hz. Peygamber (asm)'in sünneti ve ümmetine tavsiyesidir. Kaylüle uykusunun faydası ile ilgili pek çok araştırma yapılmıştır.

Kaylüle uykusuna yatmak suretiyle, gece uykusunu kısaltıp teheccüt namazına rahatlıkla kalkılabilir.

Sünnete uygun uyku erken yatıp erken kalkmaktır. Sünnete uygun uyuyan bir insanın, hem sağlıklı hem de ömrünün bereketli olacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Sünnete uygun olmayan bir uyku düzeni vücut sistemini bozduğu için bir takım sıkıntılara, arızalara ve uykusuzluklara yol açacağı belirtilmektedir.

Hz. Peygamber (asm), akşam yatarken avuçlarına İhlas, Felak ve Nas surelerini okuyup elini vücuduna sürdükten sonra sağ tarafına yatardı. Mutlaka geceleyin teheccüd namazına da kalkardı.

Namaz Vakti Girince Namaz Kılmadan Uyumamak

Gerekli tedbirleri alarak uyanacağına kanaat getiren kimse, vakit girdikten sonra o vakte ait namazı kılmadan uyuyabilir.

Ancak uyanamama endişesi taşırsa, vakit girdikten sonra kişinin o vaktin namazını kılmadan uyuması caiz değildir, haramdır.

Uyanma ümidiyle namaz vakti girdikten sonra uyuyan bir kimse, vakit çıkıncaya kadar uyanamazsa yerine getiremediği ibadetleri kaza eder. Uyku halinde fiilen acizlik bulunduğundan eda yükümlülüğü kalkarsa da uyandıktan sonra uyuyan kimsenin zimmetinde sabit olan namaz borcu devam eder.

Hz. Peygamber (asm)’in unutan yahut vakit içinde uyuyakalan kimsenin geçirdiği namazı hatırladığı zaman kılmasını emretmesi (Tirmizî, Salat, 18; Ebû Dâvûd, Salat, 11) uykuda iken kılınamayan namaz borcunun düşmediğini gösterir.

Bir kasıt yokken uyku sebebiyle namazı vaktinde kılamayan kişi günahkar sayılmaz. Resül-i Ekrem ihmalin uyanıklık halinde olacağını, uykuda ihmalin söz konusu edilemeyeceğini belirtmesi (Ebû Davud, Salat, 11) ayrıca, “Üç kişiden sorumluluk kaldırılmıştır: Şifa buluncaya kadar akıl hastasından, bulûğ çağına erinceye kadar çocuktan ve uyanıncaya kadar uyuyandan.” (Buhârî, Ḥudûd, 22)​ buyurması bu anlamdadır.

Uykunun Edepleri

Gazzâlî uyku adabını şöyle sıralamıştır:

- Uykudan önce abdest alıp dişleri temizlemek;
- Gece ibadeti için gerekli olan misvak, su gibi şeyleri yanında bulundurmak;
- Uykudayken ölme ihtimalini göz önüne alarak vasiyetini baş ucuna koymak;
- Günahlardan tövbe edip içinde hiçbir kötülük niyeti taşımadan herkese karşı iyi duygular besleyerek uyumak;
- Büyük zatların yolundan gidip çok yumuşak yatakta uyumamak;
- Uyku bastırıncaya kadar yatmamak, uyumak için kendini zorlamamak;
- Uyku bastırınca da ibadet etmek için bile olsa uyanık durmamak;
- Sağ yanı üzerine kıbleye dönerek uyumak;
- Uykudan önce dua ve uygun ayetler okumak;
- Uykuyu bir tür ölüm, uyanmayı da yeniden diriliş bilerek ahireti düşünmek;
- Uyanınca dua okumak, uyumadan önce Allah’ı zikrettiği gibi uyanınca da O’nu anarak güne başlamak.
(bk. İhya, I, 343-345)

Uyku Türleri

Gece uykusu dışında günün muhtelif saatlerindeki uykuları ise Bediüzzaman Hazretleri üçe ayırıyor:

Birincisi: Gaylüledir ki, fecirden sonra ta vakt-i kerahet bitinceye kadardır.

Bu uyku, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine hadîsçe sebebiyet verdiği için, hilaf-ı sünnettir. Çünkü rızık için sayetmenin mukaddematını ihzar etmenin en münasib zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakit geçtikten sonra bir rehavet arız olur. O günkü saye ve dolayısıyla da rızka zarar verdiği gibi, bereketsizliğe de sebebiyet verdiği, çok tecrübelerle sabit olmuştur.

İkincisi: Feylüledir ki, ikindi namazından sonra mağribe kadardır.

Bu uyku ömrün noksaniyetine, yani uykudan gelen sersemlik cihetiyle o günkü ömrü nevm-âlûd, yarı uyku, kısacık bir şekil aldığından maddî bir noksaniyet gösterdiği gibi, manevî cihetiyle de o gün hayatının maddî ve manevî neticesi ekseriya ikindiden sonra tezahür ettiğinden, o vakti uyku ile geçirmek, o neticeyi görmemek hükmüne geçtiğinden, güya o günü yaşamamış gibi oluyor.

Üçüncüsü: Kaylüledir ki, bu uyku sünnet-i seniyedir.

Duha vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için sünnet olmakla beraber, Ceziret-ül Arab’da vakt-üz zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir ta’til-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o sünnet-i seniyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir.

Bu uyku, hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır. Çünkü yarım saat kaylüle, iki saat gece uykusuna muadil gelir. Demek ömrüne her gün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızık için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saati ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor. (bk. Lem'alar, Yirmi Sekizinci Lema’nın Üçüncü Nüktesi)