Üvey babanın ailesine nasıl hitap etmeliyim?

Tarih: 26.02.2024 - 12:38 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Üvey babanın kardeşlerine hala ve amca demek lazım mı?
- O kişilere akrabalığa dair gram bir şey hissetmiyorum bu nedenle onlara abi abla şeklinde hitap etmem dinimizce doğru olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sizi anlıyoruz, başkalarını öz babanız ve amcanızın yerine koymak istemiyorsunuz. Bu son derece normaldir, hatta doğru olan da budur. Aynı şekilde öz babanız dışında hiç kimseye “baba” demek zorunda olmadığınız gibi kendi öz amcanız dışında başka birisine “amca” demeye de mecbur değilsiniz.

Ancak bu durumda, toplumla ters düşmeme, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeme adına içinde yaşadığınız ailenin veya kültürün üvey babaya ve onun kardeşlerine hitap şeklini dikkate almakta da fayda var.

Bunun dışında kim olursa olsun ikili ve yakın ilişkilerde insanları babanız ve amcanız gibi sevmek zorunda değilsiniz, ama aynı evi paylaştığınız birisine saygı duymak esastır.

Ancak unutmayın ki size nikâh düşen kim olursa olsun, onlarla aranızda mahremiyet çizgisini korumanız gerekir. Mahremiyeti koruyarak daha saygılı davranmanız aile huzurunuz açısından önemlidir. Aynı şekilde eve gelen bir misafire de saygılı davranmak dinimizin bir gereğidir.

Özetle, saygı ve görgü çerçevesinde onlarla aranıza mesafe koymakta dinen hiçbir mahsur yoktur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 84
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun