Üretimde kullanılan ham maddelerin zekatı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tezgâh, fabrika ve benzeri imalathaneler zekâta tabi mal­lardan değildir. Bunlardan elde edilen gelirin senesi dolduğunda -nisaba ulaşıyorsa- zekâtı verilir.

Fabrika ve imalathanelerede imalat için satın alınan ham mad­de ve benzeri şeyler stok edilir de üzerinden bir sene geçerse, onla­rın da zekâtını vermek vâcib olur. (Celal Yıldırım, Kanaklarıyla İslam Fıkhı, 2/116-117.)

Bu durumda, ham madde olarak alıp beklettiğiniz tomrukları stok yapıp bir yıl bekletirseniz bunların da zekatını vermelisiniz. Fabrikada işletip satmak üzere satın alınan ham madde, ticaret eşyası olduğundan zekâta tabidir. Yıl içerisindeki eksilme ve artmalar önemli değildir. Sene başında nisap miktarına ulaşan mal sene sonunda da nisap miktarının üzerinde ise elde bulunan malın zekâtı verilir.