Ümre ihramına girip, umre yapmadan geri dönen ne yapmalı?

Soru Detayı

- Umre ihramına giren kişi tavaf ve say yapmadan ihramdan çıkınca ne gerekir?
- Bu kişi memleketine dönmüş, ne yapması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişi Umrede tavaf ve say yapmadan (maddi bir örtü olan) ihramdan çıkmakla asıl ihramdan çıkmış olamaz. Evine dönse de geri dönüp umreyi eda etmesi gerekir.

Şayet bu kişi “rafdu’l-ihram”a (yani ihram yasaklarını işlerken, ben artık ihramlı değilim diye) niyet etmişse, o dönemde ihram yasaklarının hepsini çiğnese bile yalnız bir hayvan/deve kesmesi yeterlidir. (bk. İbn Abidin, 2/553)

Bu kurban, harem bölgesinde kesilir veya vekaletle kestirilir.