Tüp bebek tedavisi yaptıran bir kadının gusül alması gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ön ve arka yoldan birisine parmak veya başka bir cismi sokmak guslü gerektirmez. Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur.

Ancak böyle bir işlem yapıldığında abdestin tazelenmesi lazım gelir. Kadın veya erkeğin cinsel organlarına sokulan pamuk vb. şeylerin yaş olarak çıkmaları halinde de abdesti tazelemek gerekir. Bunlar içeride durduğu müddetçe, içe gelen uçları ıslanmış olsa bile abdest bozulmaz.