Tüm Müslümanlara dua etmek caiz mi?

Soru Detayı

- Yaşamakta olan tüm Müslümanlara ve yaşayacak olanlara dua etmek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Geçmiş, gelen ve gelecek bütün mümin kardeşlerimize dua etmek elbette hayırdır, sevaptır.

Kuran’da Allah, “Kuran’ın müminler için şifa, hidayet ve rahmet olduğunu.” bildirmiştir. (bk. Yunus, 10/57)

O hâlde, bütün müminler için hastalıklardan şifa, yanlış yoldan doğru yola / hidayete, Allah’ın rahmetine mazhar olmaları için dua yapılabilir.

Nitekim her namazda "Ey bizim Rabbimiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün müminleri hesap gününde (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla." (İbrahim, 14/41) diyerek müminlere dua etmekteyiz.