Karabasan hakkında bilgi verir misiniz?

Tarih: 30.06.2006 - 14:49 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Böyle bir şey var mı, nasıl korunuruz?
- Karabasan konusunda ben psikologa da gittim; ama çözüm olmadı. Ben işini bilen iyi bir hocaya da gitmek istiyorum ama ailem izin vermiyor?
- Karabasan ve cin gibi görünmeyen canlılar bize ne derecede zarar verebilir ve de hangi durumlarda bize zarar verir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu olaya karabasan veya kıllı yaratık deniliyor. Bu olayın aslı vardır. Ancak tehlikeli bir tarafı yoktur. Bazı cinlerin manyetik yönü ağır basan bazı insanlara değişik şekillerde görünmesidir. Cinler bünyesi hassas ve manyetik özellik taşıyanlar ile irtibat kurabilirler. Aynı yerde sadece bir kişi fark eder diğerleri anlayamayabilir. Demek ki manyetik bir durumunuz söz konusu. Tehlikeli bir durum yoktur.

Buna benzer konular için yapacağımız tavsiyeler şunlardır:

1. Abdest alıp iki rekat namaz kılıp abdestli yatmak.

2. 33 defa sübhanellah, 33 defa elhamdülillah ve 34 defa Allahü ekber diyerek uyumak.

3. Yedi defa Ayet el-Kürsi'yi okuyup sağa, sola, arkaya, öne, alta ve üste üfleyip yedincisini üflemeden uyumak.

4. Fatiha, Nas, Felak, İhlas surelerini okumak.

5. Cevşen duasını okumak ve üzerinizde Cevşen duasını bulundurmak.

Korku gibi şeylerden korunmak için dua etmek ve âyet ile hadis gibi şeyleri yazıp taşımak dinen caizdir. Abdullah bin Ömer Peygamberden (sav) şöyle rivayet etmiştir:

"Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: 'Allah'ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım.' O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez."

Abdullah bin Amr onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı. (Tirmizi, Daavat, 94)

Ancak bunları istismar edip sanat haline getiren ve saf kadınlarla teşriki mesai edip onlarla haşr ve neşir olmak kesinlikle haramdır.

Ayet el-Kürsi, Felak, Nas, Fatiha gibi sureleri veya ayetleri okuduğu zaman Peygamberimizin (sav) sağına, soluna, önüne, arkasına, ellerine ve hasta olan herhangi bir kimseye üflediği hadis kitaplarımızda yazılıdır. Bunun sebebi insanın maddi hastalıklardan korunmak için maddi tedbirler aldığı gibi, manevi ve zararlı şeylerden korunmak için de böyle tedbirler alması içindir. Bizi yaratan Allah, Peygamberimiz (asm) vasıtasıyla nasıl korunacağımızın yollarından birisini göstermiştir.

Bu konuyu izah eden hadislerden birini açıklamasıyla beraber takdim ediyoruz:

Hz.Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor:

"Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselam) yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizateyn'i (Felak ve Nas sureleri) ve Kulhüvallahu ahad'i okur, ellerini yüzüne ve vücuduna sürer ve bunu üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi." [Buharî, Fedâilu'l-Kur'ân 14, Tıbb 39, Da'avât 12; Müslim, Selâm 50, (2192); Muvattâ, Ayn 15, (2942); Tirmizî, Da'avât 21, (3399); Ebu Dâvud, Tıbb 19, (3902)]

AÇIKLAMA:

1. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in Kur'ân-ı Kerim'i hastalığı sırasında şifa için okuduğu, mevsuk rivayetlerde gelmiştir. Esasen Kur'ân'ın mü'minler için maddi ve manevî şifa olduğu âyet-i kerimede belirtilmiştir:

"Kur'ân'dan, iman edenlere rahmet ve şifâ olan şeyler indiriyoruz, O, zâlimlerin ise sadece kaybını artırır." (İsra, 17/82). 

"Ey insanlar, Rabbinizden size bir öğüt ve kalplerde olana bir şifa, mü'minlere doğru yolu gösteren bir rehber ve rahmet gelmiştir." (Yunus, 10/57)

2. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in kendi vücuduna icra ettiği "nefes"in mahiyeti hakkında bilgi vermek için, İbnu Hacer, rivayetin farklı vecihlerini kaydeder. Buna göre, önce ellerini cemeder, sonra ellerine üfler, sonra okur ve okuma sırasında eline üflerdi. İbnu Hacer, bu üflemenin tükrüksüz veya hafif tükrüklü olabileceğini belirtir. Bu maksadla Felak, Nâs ve İhlas sûreleri okunmuştur.

Meshetme işi, bereket düşüncesiyle yapılmıştır. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) ellerini önce başına, yüzüne sürer, ondan sonra elinin yetişebildiği yerlere kadar bütün vücuduna sürerdi. Hz. Aişe (ra) der ki:

"Resûlullah, kendini götüren hastalığa yakalanınca, ben okuyup üzerine üflüyordum. Kendi elleriyle de vücudunu meshediyordum. Çünkü onun elleri bereket yönüyle benim elimden çok üstün idi."

Bir başka rivayette Hz. Aişe (ra) meshedip, şifa için dua ederken kendine gelen Resûlullah'ın: "Artık hayır, (şifa değil), Allah'tan Refîk-i A'la'yı istiyorum." dediği belirtilir.

3. Bazı rivayetler, Kur'ân'dan okuyup nefes ederek tedaviyi Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ailesi efradına da uyguladığını tasrih eder. Sahabe vetâbiin de aynı tedavi usulüne başvurmuştur. Ulema bunun cevazında ittifak etmiştir.

4. Nefes'i "tükrüksüz hafif üfürük" diye tarifeden Nevevî, rukyede bunun müstehab olduğunu, ulemanın cevazında icma ettiğini belirtir. Hz.Aişe (ra)'ye Hz. Peygamber (aleyhissalâtuvesselam)'in rukyede yer verdiği nefesten sorulmuştu, şu cevabı verdi: "Onun nefesi, kuru üzüm yiyenin üfürüğü gibi idi, kesinlikle tükrük yoktu.'' (bk. Nevevi, Şerhu Müslim, 14/183)​ Kasıtsız olarak nefesle birlikte çıkacak olan rutubetin tükrük sayılmayacağı belirtilmiştir.

Yukarıdaki ifadelerden de anlaşıldığı gibi, muska taşımak caizdir. Ancak duaları bilen bir insanın bunları okuması daha doğru olur. Ayrıca dua okumanın tekniği yoktur; herkes okuyabilir. Ayet el-Kürsi okurken sağımıza ve solumuza üflemek sünnettir. Ancak bunun belli bir şekli ve sırası yoktur.

Kaynaklar:

1. Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte Muhtasarı, VII, 50, 51, Akçağ Basım Yayın, Ankara, 1988;
2. Halil Günenç, Günümüz meselelerine Fetvalar, II, 258, Yasin Yayınevi.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 400.000+

Yorumlar

alierbas

gerçekten banada oluyordu gece bi uyanıyordum hiç bir yerimi kıpıdatamıyordum sadece gözlerim hareket ediyo vücudum kilitlenip kalıyodu hatta bi aralar her gün oluyodu nerdeyse ama şunu size sölemeliyim ki yukarda da bi arkadaş bahsetmiş namaza başlamıştm namaza başladıktan sonra hiç birşey olmadı hatta uykularımdan zevk alır hale geldim gerçekten namaz çok güzel birşey yani resmen koruyucu zırh görevi yapıyor...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nedimgok

Selamun Aleykum

Burdaki yazıların çoğunu okudum.Bu olayların psikolejik olduğunu söyleyenden tutundan bunun safasata olduğunu söyleyenler bile gördüm.Ben o arkadaşlara şunu söyleyebilrim burda çare arayan arkadaşlarımın kardeşlerimin durumunu ancak ben ve benim gibi bu durumda olanlar bilebilir.Okuduklarım arasında doğru bulduğum bir çok nokta var 1)Yatış pozisyonunuz gerçekten ne yüzüstü nede sırtüstü olmamalı 2)Bol bol dua okumalı Allah C.C. adını sürekli zikretmelisiniz 3)Ezan okumanında faydasını çok gördüm 4)Birde okuduğunuz halde gitmiyorsa lütfen bulunduğunuz yatağı üzerindekilerle bırakıp başka bir yere geçiniz orda uyumaya çalışınız.

Burda uykuda olduğunu söyleyen arkadaşlara uyanıkkende olabileceğini söylüyorum çünkü ben bizzat yaşıyorum çok sıkllıkla olmamakla beraber...

Son tavsiyem namazlarınzı aksatmamaya çalışın...

Allah acil şifalar versin....
Sevgi ve saygılarımla....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
saydın

Uyku felci olabilir ama başımdan geçen bir kaç olay var.Karabasan olarak tabir ettiğimiz olay üniversitede yurtta kalırken bir dönem çok sık oluyordu. Dualr okudum başucumda çevşenle yattım baya bir metod uygulamadım ama düzelmedi.Odamı değiştirdim bir süreliğne sonra kesildi.Hatta bir keresinde karabasan geldi ve gitti sonra ben dolaptan çevşenimi almaya kalktım geriye döndüm bir baktım yatakta yatmaya devam ediyorum bir anda kendimi tekrar yatakta buldum ve tekrar karabasan işte böyle çok sıkıkntılı zamnlardı şimdi Allah (c.c) şükür pek olmuyor olursada çok nadiren.İster karabasan olsun ve ister uyku felci(bende artık böyle olduğunu düşünüyorm ve buda bir nimettir insanın birden kalkıp hareket yapmasını engelleyen bir mekanizma olabilir) insanın psikolojisini bozuyor veya benim bir dönemi iyice rahatsız etti.Gerçi o dönemlerde kendi sıkıntılarım da vardı onların da etkisi olabiir.Hayırlı günler.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
teBleB

Ben bunun uyku felciyle alakası olduğunu öğrenmiştim bir televizyon programında. Bundan kurtulmak için dinin tavsiyelerine uymakla birlikte geçmezse bir psikoloğa başvurmakta fayda var.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
melegim42

bu siteye ilk defa giriyorum dikkatimi çekti karabasandan kurtulmanın en güzel yolu (hacamat) yaptırmaktır karabasan vesvese gibi bir şeydir bunun için hacamat yaptırman en güzel yoludur kalbin karşısından sırttan bir kere hacamat yoluyla kan aldırman kafidir umarım şifa olur kardeşim

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mehlikax

Ben de bunu çok yaşardım ve artık gecelerim kabusa dönmüştü. Sonra Peygamberimizin sav felak, nas, ihlas surelerini ellerini birleştirerek okuyup vücuduna sürdüğünü öğrendim. Bunu yaptım yapalı şükür bunu atlattım

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
galata1245

Öncelikle verdiğniz bilgiler için sağolun.... Yüce RABBİM sizden razı olsun...
Ben bu sorunu çok çektim yaklaşık 4 yıl boyunca. Artık öyle bir hal almıştıki 2 günde bir uykumda felç geçiriyordum. Ama içimden euzu besmele çekince geçiyordu. Bu olay pisikolojikmi bilmem ama kuran okuyup kuran ayetlerine kafa yormaya başladığımdan beri ve namaz kıldığımdan beri artık karabasan çökmüyor. Cünup olarak yatsam bile artık öylr bir durum olmuyor. Bence bu insanın kendini güvende hissetmemesi sonucu oluyor. çünkü namaz kıldığım günden beri artık kendimi daha rahat ve güvende hissediyorum. Bence karabasan kendini güvende hissedemeyen insanlara daha çok geliyor. Bundan kurtulmanın tek yolu kuran okuyup namaz kılmak....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karamel

Allah herkesi gözetir

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
romedi

bana geldiklerinde uyanık halde geliyorlar ve ben sevdiği veli zatların ismini söyleyip onları imdadıma çağırmama rağmen gitmiyorlar...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
monorose

ben bunun tamamen psikolojik bi olay olduğuna inanıyorum.banada iki kere oldu ve ikisindede çok zor dönemler geçirdiğim zamanlarda oldu.canımın en sıkkın olduğu zamanlar.çok kötü gözümün önünde karanlık bişey hisstettim boğazımı tuutuğunu hiisettim bağırmak istiyorum ama sesim imkanı yok çıkmıyor.en kötüsüde o

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mustafa1784

değerli kardeşim sen gece yatmadan bir tane NAS SURESİ ,bir tane FELAK SURESİ,bir tane FATİHA SURESİ , oku yat hiç bir şeyin kalmaz

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hacer2

genelde vücutun bazı değişik bir durumda oluyor, bu durumuda yine biz oluşturuyoruz korkunca mesela, yada çok yeyip üstüne yatınca oluyor. yani bu karabasan kimseyi dilediği gibi parmağında oynatamaz, insanoğlu güçlü bi yaradılışa sahiptir bunu bilmek bize yeter ve hatta artar bile ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
uranüs

ya benide basıyo sürekli!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kemken76

bende de vardı aynı sorun. Cevşen duasıyla halloldu çok şükür.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fatmir

Ya ne sacma, yok karabasanmıs yok bilmem neymiş ya bırakın böyle seyleri abartmayalım. Lütfen. Ben 21 yasındayım böyle birşey neden olmadı da burdaki hemen herkesin olmus bilmem.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
elektroman

arkadaşlar o sorun bende de var ve benim için o kadar sorun değil ilk raslaşmam 1999 yılında oldu son iki yıl çok ağırlıklı yaşadım öyle ki her gece yaşar oldum artık alıştım ve bi gece 5 kere geldiğini biliyorum o gece inatlaştım kendimce ama ben yatağımı değiştirene kadar geldi ben böyle bir şeyin varlıgının olup olmadıgının kararını veremedim. İlk yaşadıgım olay çok gerçekti ve çok iyi hissettim ama sonlara doğru gerçekliğini kaybetti. Bir kabustan ibaret oldugunu hissetmeye başladım. Olaylar örtüşmemeye başladı çünkü. Ama ne olursa olsun şu bi gerçek o kabussa bile 3 kulhü ve 1 elham okumadan hiç bir zaman o kabusu bitiremedim. Ben yaşayanlara şunu tavsiye ederim korkmayın en nihayetinde bu güne kadar kimseye bir şey olmadı. Yaşayan yaşıyor ve ertesi gün herşeye normal olarak devam ediyor. Evet tedbir almak iyisidir ama gelse de ne oluyor ki sanki bir kaç saniye kendinizi kötü hissediyorsun o kadar. Allaha güvenin ve ona sıgının, hayır ve şer Allahtandır korkacak bişey yok.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdulkadir9

Allah'a şükürler olsun ki böyle bir sorunla karşılaşmadım ama bu aralar takip ediyorum olanları okumak bile ürperti veriyor. Allah'tam ümidinizi kesmeyin kullanıcı adı xyz arkadaşımızında dediği dibi kurtuluş NAMAZ'da bence...!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sayanora

ben namaz kılıp abdestli yattım ve gece geldi

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
asikral1838

gecenlerde banada geldi ve ilginctirki ben hareket edemezken gözümün önüne biz size şah damarınızdan daha yakınız diyen ayet geldi sonra kendime gelidigimde kalbim cıkacak gibi atmaya basladı. insallah bida olmaz gercekten cok korkuttu beni

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aleyna75

Bana ayetelkursi,nas,felek ve ihlas dualarini okuma tavsiye ettiler. Hergece 1 hafta boyunca 21defa su ile ayetelkursiyi okuyup üzerime sürerek öyle yatmami tavsiye etti ve tabii herzaman icin hergün ve hergece o dualari okumami önerdi. Evet dualarimi eksik etmiyorum simdi belki eskisi gibi hergece korkudan uyanmiyorum o kadar yani pek nadir oluyor ama yinede tamamen kurtulmus degildim. Ama sonra dinimizden ilmi cok olan birisine danisip dinledikten sonra kendime güvenim artmaya basladi, güc kuvvet aldim ve ibadetlere daha fazla sarilmaya basladim. Korkunun üzerine giderek cani gönülden Allaha siginarak dualarimi hergece uyuyana kadar tekrar tekrar okuyorum. Ve gercektende faydasi oldu. Icim ferahladi güc kazandim bunu gercekten hissettim. Allah cümlesine de yardimci olsun tüm vesveselerden korusun sifa versin. Dualarinizi eksik etmeyin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
phuket

yıllarca bu sorunu yaşadım bir çok yöntem denedim tekrar yaşamamak için ancak tek bi yöntem inanılmaz faydalı geldi.. çok basit bir şey belki size inanılmaz gelebilir ama kesinlikle işe yarıyor.. çörek otu... yastığınızın altında siyah bir kumaşa sarılı az miktarda çörek otu bulundurucaksınız, hani şu çöreklerin üstüne konulan, siyah.. anında kesiliyor karabasan olayı..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
vamiskun

bu sabah ablam beni namaza çağırdı yine Kalktım ben de her zamanki gibi abdestimi aldım namazımı kıldım ve uyurken gün hafif aydınlanmaya başladığı için rahatsız oldum ve yaşmağımı gözüme bağlayarak uyudum...çok kötü rüya gördüm başta ve rüyamda korkudan bayılmışım...rüyam bitti ben uyanmaya çalışıyorum ama bir türlü uyanamıyorum üstümde bir ağırlık vücumu kıpırdatamıyor konuşamıyorum...sadece hissedebiliyorum...gözüme bağladığım yaşmağın başıma çuval gibi geçirildiğini hissediyorum ve güya ellerimle çözmeye uğraşıyorum başta ama ben karşı koydukça daha da dolanıyo boynuma...yerimden oynayamaz hale geliyorum daha sonra ve sıkıldığımı hissediyorum...herşeyi görüyorum ama müdahale edemiyorum...ablam yanımda uyuyordu ellerimi ona uzatmak istiyorum olmuyor.. okula gitmem için beni çağırmasını öyle çok arzuladım ki o an...ve başlıyorum bildiğim bütün duaları okumaya...ama olmadı bitmedi ve çok ilginç birşeyi farkettim fatiha suresini okudukça üzerimdeki ağırlığın arttığını daha çok sıkıldığımı hissediyorum önce... şaşırıyorum ALLAH'ım senin ayetlerini okumama rağmen neden böyle oluyor diye içimden geçiriyorum ve ben dua okudukça ona acı verdiğini o yüzden beni daha çok sıktığını düşünüyorum ve okumaktan vazgeçmiyorum...ve bir süre sonra çözülüyorum...ve yataktan fırlıyorum ablam uyanıp nolduğunu sorduğunda anlattım birbir...o da karabasan olduğunu söyledi...ama çok etkilendim şimdi uyuyamıyorum doğru düzgün :(((...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muraba

bana eskiden bi kaç kez oldu çok korktum. Sonra biri bana şöyle birşey öğretti:
hergece Allahümme bismike emütü ve ahya (Allahım, isminle ölür, isminle dirilirim) diyerek sağ tarafıma yatıyorum ve yattım sağıma diyorum. Sonra soluma dönüp dündüm soluma diyorum. Sonra, sığındım Suphanıma, melekler şahit dinime imanıma deyip ihlas suresini okuyorum. Birde yattım sağıma, döndüm soluma sıgındım Suphanıma, 7 melek gelsin yanıma, eger kalkamazsam deyip kelime-i sahadet getiriyorum. Ben bunu yapmaya basladıktan sonra yıllardır sukurler olsun hiç boyle bir sorun yasamadım. Bi kac kez oldu ama hic etkili degildi, korkmadım. Hersey yuce Allahdan ve bir sınav aslında, oyle dusunmek lazım. Yatarken bu dediklerime ek olarak ayetel kursi, nas suresi okuyup uflenirsede fayda edebilir. Bide en guzeli boyle seyleri hic dusunmemek. Gerekde yok zaten bizim gormedigimiz neler neler oluyor belki, bize ne bunlardan?! baska boyutlarla ilgilenmemek lazım. Boyle seyleri gereksiz akla getirmemek bence en guzeli.
Insallah yanlıs bisey yazmamısımdır, olurda yanlıssa hakkınızı helal edin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sfortunato

ben uykuda geçirilen kalp krizlerine karabasan denilen ne olduğuna tam olarak karar veremediğim olayın sebep olduğuna inanıyorum.çocukluğumda annemin yanında uyurken olurdu ve eş zamanlı olarak gördüğüm kedili rüyalar yüzünden kedilerden korkuyorum.yıllar boyunca tıbbi olarak yapılan açıklamaların gerçekliğine inandım ancak daha sonraları gördüğüm gölgeler ve duyduğum sözler diğer varlıklar tarafından gerçekleştirildiğine inanmamı sağladı ama bir kaç gündür üst üste bu olay yüzünden uyuyamazken farkettiğim şey şu oldu hepsi tamamen rüya bizim bilinçaltımızdan kaynaklanıyor,hatta belkide açığa vuramadığımız isteklerimiz gerçekleştiremediğimiz hayyallerimiz gibi

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sabah yildizi

bende ayni seyden müzdariptim su aralar artik sik olmuyor ... biliyorumki allah istemedikce bana bir sey yapamaz bunun bilincindeyim kardesim benim sana tavsiyem sen de böyle düsün bak göreceksin sonra azalacak allah sana yardim edecek ben buna inaniyorum saygilarimla

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mhtpoz

ben bu kara basan olayini yillarca cektim hocamizinda dedigi gibi sirt ustu yatarken oluyor ama istem disi sirt ustune donuyorsun elimin birisi gogsumun uzerinde gigeri karnimda dizlerim kirilmis bir sekilde oldugum sekilde uyanmaya ve kurtulmaya calisiyordum bir gun nasil oldu bilemiyorum ve ben onla bogusmaya basladim golge yada balik gibi kaygan birseydi siyah golge gibi bogazina sarildim ve yakaladim seni oldurecegim yeter artik dedim o da beni birak gideyim dedi yok birakmam gibi konusmalar gecti aramizda sonra nerden duydum ve nasil aklima geldi hic biliyorum seni birakirim ama bir sartla dedim beni ve benim neslimden gelen hic kimseyi rahatsiz etmeyeceksin dedim o da tamam yeterki beni birak dedi ellerim boynundaydi ama bu olaylar yatagimin basinda odamda oluyor yemin etdikten sonra ben birakrim elerimin arasindan yilan gibi kayarak odamdan kapidan cikti gitdi ve birdaha gelmedi , o donemlerde kuzenimide rahatsiz ediyormus aramizda boyle bir konu gecti ben anlatinca bana abla senin soyledigin donemden bu yanada bende gormuyorum diye bana soyledi ben bu olayi bire bir yasadim ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kayabatuhan

Selamlarım;
tüm arkadaşları tebrik ederim, o kadar harika yorum ve anılarki hayretle okudum. özellikle xyz ve rukiyye kardeşlerimin yorumları güzeldi. eh bende katkı yapayım dedim.
efendim bu işler biraz da bizim yerimizde rahat durmamamızdan kaynaklanıyor olabilir. Gayba (görünmeyene) lahuti (ilahi, manevi) alemler fıtrat olarak hep ilgimizi çekmiştir. felçlik konusuna katılmakla birlikte işin tamamı budur diyemeyeceğim. zira insan üç ana unsuru var.
1 Ceset beden (et, kemik, sıvı)
2 Enerji beden (Elektriksel zırh)
3 Ruh Beden (Et, kemik ve kandan ibaret cesedi yönlendiren nur)

Ben korkmuyorum iddiasıyla, izlediğimiz filmler, meraktan dolayı araştırdığımız metafizik olaylar, biz farkında olmasakta ruhumuzda korkular oluşturmaktadır. Bu bazen aylar bazen yıllar sonra nükseden çoğu zaman geçici nadirende kalıcı ruhsal bozukluklara neden olabiliyor. benim acizane tavsiyem öncelikle bu harikulade hallere, cinler alemine, bio enerjiye, astral çıkış vs. olaylara meraklı olan arkadaşlarımı şu yöne kanalize etmek istiyorum. Geliniz Efendimiz (s.a.v.)i görmeye çalışalım. sahabe-i kiram, Ehli beyt, İtikad, Mezheb, Hadis, Tefsir, Tasavvuf imamlarımız olan alimlerimizle, Allah dostları (R.anhüm ecmain) ile görüşebiliriz. Zira Efendimiz (s.a.v.) Hadisi şeriflerinde Beni rüyasında gören gerçekte görmüştür. (kütübü sitte) buyururken hadis alimlerimiz şu ziyadeyi eklemişlerdir. Peygamberimizi rüyada gören kişi uyanıkkende görecektir. işte buda hadi deyince olacak bir şey değildir. bunun içinde Nefis ve Şeytan ikilisi dediğimiz iki zülfi yarenimizi 3 ten dokuza boşamaya, onların Emmare dediğimiz kötülükleri emreden sıfatından kurtulabilmek için ilim ve zikri bir arada sürdürmek gerekmektedir.

Yukarıda bahsi geçen hadiseleri ben tam 6 yıl yaşadım, çok şeşitli deneyler yaptım xyz arkadaşımın dediği olayların aslında haklılık payı var ama eksik kalan hadise şudur. (Rem halinin) Edep ehli dervişler buna yakazada derler. Uyku ile uyanıklık arası bir hali yaşayarak iki boyutun tam ortasında bulunma hali. işte bu hal kısa bir dönemdir. nasılki cinler bir menfez veya koridordan 3. boyut olan bizim alemimize geçtiklerinde kısa bir dönem kalabiliyor. ve geri dönmeleri gerekiyorsa bizde bu hal içerisinde boyut değiştirip Rukiye kardeşimin yorumunda belirttiği gibi bazen 5-10 rüyanın içerisinde 5-10 rüya birden görürüz. daha açıklayıcı olsun diye kısa bir örnek;
kişi kendini kasılmış bir halde hisseder sonra kurtuldum diye kalkar. arkasını döner ve bakarki kendisini yatakta görür anlarki hala uyanamamış. sonra eşi veya annesinin kendisin uyandırdığını görür , oh der şimdi uyandım. sonra uyandıran kişinin birden kaybolduğunu görür . eyvah yine bir rüya halidir bu derken rüya içerisinde rüyalarla boğuşur. bazen bu Rem halinde karabasan denilen kişi ile boğuşmada olabilir. genelde gözler açılmaz, ses kısılır bağırsada ancak kişi kendisi duyar. ama nadiren gözünü açan kişiler boyut değişikliği sebebi ile hafızalarının almadığı garip şekil ve mekanlar görebilir.
neyse efendim. arkadaşlarımın dediği gibi bu bir dakika gibi bir zaman alabilir. ister dua okuyun ister okumayın. ben bu gereksiz maceraya atıldığım yıllarda önceleri korkudan okuyor ve uyanabiliyordum. sonraları kasıtlı okumadım ve ne yapabileceğini görmeye çalıştım. çoğu zaman bu hal kendiliğinden geçer. bazende o pozisyon bir alem değişikliği sebebi ile mücadeleye dönüşebiliyor. anılarımı anlatmak isterdim ama kardeşlerimi korku filminden dahi men eden yazıma muhalif olur ve onları hamdolsun bu merakımı kanalize ettiğim Rasulullah sevgisine muğayir olur düşüncesi ile aktarmıyorum.

son sözüm şu olur. bu halde iken kardeşlerimin Allahın kelamı olan ne olursa olsun söylemelerini tavsiye ederim. zira bu hal bir gayb, bu bir lahuti olayıdır. bunuda akıl ve mantık ölçütlerinde çözmek sadece bununla gidermek manevi çöküntüye sebep olmakla birlikte işin içerisine aklın ve bilimin iflas ettiği sıkıntılar girince hadi bekleyelimde geçsin yav buda bi felç durumuydu hadi 60 saniye geri saymaya başlayalımla çözemeyebilirsiniz.
İlami eksikliklerimizi gözden geçirelim. cin çarpası şikayetleri ile hoca efendilere, Mürşidlere başvuran ailelerin çoğunluğunun evlerinde Kur'an okunmadığını, Namaz kılmadıklarını istatistik olarak verebilirim.
Uzun oldu ama sabırla okuyan arkadaşlarıma teşekkür ederim.
Allaha emanet olunuz...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
onurxl

bana yan yatarkende oluyor. ama ben artık alıştım korkmuyorum şehadet getırınce gıdıyor, dua okuyun sorun yok.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sheyx_samil

Cevşeni Kebirle Inşallah bir şeyin kalmaz kardesim... Hem okursanız hem de uzerinizde taşirsanız Allah'ın izniyle şifa bulursunuz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ademolmez

Bence ALLAH her insanı farklı özelliklerle donatmış. Bazı insanlar lahûtî olaylara açık oluyor.  ALLAH'a emanet olun selametle

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
murat_s715

Bende de birkaç defa oldu ancak her defasinda üzerim aıktı ve vucudum buz gibiydi, tavsiyem yukardakilere ek olarak üzerinizi iyi kapatmanızdır?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ogün01

bende bir kaç gün önce sahura kalktım yattığım zaman geldi biraz korktum bildiğim bütün duaları okudum fakat bu olay 1 saat içinde 2-3 kere oldu.ben ilk olduunda rüya zannedip uyudum ama tekrar tekrar olunca biraz korktum gözümü kapattığımda acayip şeyler görüyordum artık her gece aksatmadan 3 küluf 1 elham okuyupta yatıyorum.allah bu derdi olanlara yardım etsin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tabinak

yedi yaşımdan beri korkutulurum önceden çoktu şimdi azaldı ama geldikleri vakit uzun süre kurtulmaya çalışıyorum bildiğim herşeyi okurdum sonra birisi bana sadece ezan okumam gerektiğini söyledi bunu devamlı yapınca hemen gidiyorlar bende daha çabuk kurtuluyorum sonra la havle...çok okuyorum allah'a sığınıyorum.sık sık başıma gelmesin diye onlardan hiç bahsetmiyorum ve yastığımın kenarında hep kur'an'ım bulunur. benim gibi böyle durumlara maruz kalanlara paylaşmak istedim Allah yardımcımız olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
emircanpolat

aynı olay banada oldu yatarken geldiler 2 kişiydiler omzumdan tutup beni camdan çıkardılar sonrada beni korkutmaya çalıştılar bende imanla dedimki "ya Allahım sana sığındım hamd alemlerinin Rabbine sığındım bana yardım et " o anda bi güç kuvvet geldi birini yakaladım çok kıllı gölge gibi yılan derisimi desem balık derisimi o derece kaygandı onu yakaladıktan sonra beni bırak dedi bende olmaz dedim ve ona kelime-i şehadet getirttim ve nas suresini okuttum tekrarlattım sonra bıraktım çok büyük bir süratla kaçıp gitti, sonra o anda uyandım kan ter içindeydim şunları söyledim "hamd alemlerin rabbine şükürler olsun!" nas felak ve ayetel kürsiyi okuyup yattım o günden beri namaz kılar ve abdest alır oldum bir dahada hiç bir metafizik öğe vb. şeyleri görmedim ve huzur içindeyim... Şükürler olsun rahman ve rahim kıyamet gününün sahibi olan Allaha, biz yalnız ona ibadet eder yalnız ondan yardım dileriz, şüphesizki o bizi doğru yola iletti....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
güvencan

banada yıllarca oldu.halada ara sıra oluyor.evet namaz kılıp dini yaşamaya çalışırsan,felç sırasında dualar daha çabuk aklına geliyor.
birde XYZ kardeşimiz''çörekotunu söylemiş birisi araştırıcam bu konuyuda denettiricem bilemiyom artık sonuşlarıda buraya yazıcam''
demişti ama yazmamış.lütfen denettirip denettirmediğini yazsın en azından.hayırlı şifalar..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
simgeh

saolun kardeşim ALLAH razı olsn ama denemediğim yol kalmadı ben zaten her gece o sureleri 3 er defaokumadan yatmam ama yinede kurtulamadım bildiğiniz baska bir yol varsa önerilerinizi bekliyorum selam ve dua ile

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mturhan

Benim başımdan bu tarz olay geçti ama ne olduğunu bilmiyordum.geceleri uyuyamıyordum nefes alamıyor tıkanıp kalıyordum.doktora gittim ilaçlar bi kaç gün iyi uyumamı sağladı.sandım ki geçti sonra tekrar etmeye başlayınca ve bazı arkadaşlarla konuşunca internetten araştırdım.yorumlarınız çok faydalı oldu benim için ve bu olayın bana en buyuk faydası korku ile dinimize daha çok bağlandım ve dualar öğrenmeye başladım.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
xyz430

bu konularda bilgim vardır inş. yardımcı olabilirim.karabasan olayı gerçektir.uyku felci diyorlar bilimsel açıklaması sanırım.ama insanoğlu herşeyi aklıyla bulamaz.bu uykuda yaşanan şeylere alışsanız bile hergece hergece boğuşmaya nasıl dayanılır bilemiyorum.annem anlatıyordu banada gençken çok olurdu diyo gece uyurken tam göğsümün üzerine oturuyorlardı boğazını sıkıyolar insanın böyle nefes bile alamıyorsun.üçgen suratlı siyah yarartıklar besmele çekiversem uyanıcam ama bir türlü söleyemiyorsun. eşim uyandırmasa boğulucam diyor. kurtuluşu nasıl mı oldu? namazla.namaz, insanı zırh gibi korur.devamlı düzenli.cevşende etkili olabilir bilmiyorum ama okuyup üfleyerek...işe yarayabilir tabii ama uzun vadeli ne kadar etkili olur tartışılır.ama kesin bi yol varki noktayı koyan namaz ve kuran okumak.sonraları annem anlatıyorda besmeliyi söyleyiveriyor kurtuluyor.ondan sonra zaten tamamen kurtuluyor.arkadaşlar kuran abdestli abdestsiz her türlü okunur.hafızları düşünün akıllarında sürekli kuran var hayatları boyunca abdestli durmalarımı gerekir yani ki buda imkansız.duvara asarak, belden yukarı taşıyarak insanlar hürmet ettiğini düşünüyor. bence gülünç. bazı kuran okuyanlarda var sanki kuran sevapmatik. bilmem kaçkere hatim yapmış ama hayatına zerre etkisi yok.önemli olan anlayarak okumaktır ama bu dediklerim arapçasındandan da hiç okunmasın anlamına gelmesin.çörekotunu söylemiş birisi araştırıcam bu konuyuda denettiricem bilemiyom artık sonuşlarıda buraya yazıcam.allahaısmarladık hayırlı günler.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muhaciir27

bana hiç böyle bir şey olmadı ama abdestli yatıp 1 fatiha 3ihlas 1 felak 1 nas okursan hiçbirşeyin kalmaz inşallah kardeşim

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Buna benzer konular için yapacağımız tavsiyeler :

1- abdest alıp 2 rekat namaz kılıp sağ tarafınız üzerine abdestli yatmak. Bu durum genelde sırt üstü yatıldığında olmaktadır. Bu sebeple sırt üstü yatmamaya dikkat etmek gerekir.

2- 33 defa sübhanellah, 33 defa elhamdülillah ve 34 defa allahü ekber diyerek uyumak.

3- 7 defa ayetelkürsiyi okuyup sağa, sola, arkaya, öne, alta ve üste üfleyip yedincisini üflemeden uyumak

4- fatiha, nas, felak, ihlas surelerini okumak

5- cevşen duasını okumak ve üzerinizde cevşen duasını bulundurmak

Ayrıca dindar ve uzman bir doktora da sormanızı öneririrz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ahmetakk

İnsanlar bazen algılayamadıkları anlam veremedikleri olayları gizemlerle, (Ör: büyü veya cinlerle) açıklamak yoluna giderler. Duaların inancın psikolojik etkisi tartışılmaz. Ancak bence bu sorun psikolojiktir. Tavsiyem yatmadan önce spor yapın. Spor yapmak hem bedeninizi güçlendirir hem de vücudunuzu algılamanızı sağlayarak size kendi kendinizi psikolojik olarak tedavi etmenizi sağlar. Ayrıca yatış pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin. Genellikle sırt üstü yatıldığında bu durumla karşılaşılmaktadır. Ve korkunuzun üzerine gidin. Cin ve büyü vardır, bu tartışılmaz ancak herşeyi bunlarla açıklamak ve evham yapmak doğru değildir. Bilinki Allah C.C. nun izni olmadan hiç kimse hiç kimseye zarar veremez. Ve korkulmaya layık olan ancak Allah C.C. dur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tulipa

4-5 yıl önce ben de yaşamıştım bi kaç kez ve gerçekten berbat bir durum. Hiç bir tarafınızı hareket ettiremiyorsunuz! O an ne kadar dua biliyorsanız okumanızı salık veririm... Ama yine de yaşamamak en iyisi...Bol bol dua edin...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
seniz

kardeşim, aynı sorun bende de vardı. Cevşen duasını surekli üzerimde taşımamla kurtuldum çok şükür. inşallah en kısa zamanda kurtulursun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
micor87

evet burdaki yorumların hepsini okudum genelde herkesde aynı olay olmuş bana da oldu... kişiden kişiye farklı tepkilere sebeb ve süresinin uzadıgını vaya kısa sürdügünü çıkardım. ama bütün bu olaylar Allah'ın emretmesiyle oluyor çünkü bu olaylar Allah'ı bu olaylar olmadan önce pek çok kişinin bende dahil anmadıgını biliyorum. bu olaylar olmaya başladıkça dua etmeye namaz kılmaya başlarız çünkü her insan gibi zorda kaldıgımız da tek sıgınacagımız varlık Allah'tır. burda rabbimiz beni unutmayın ben hep sizi gözetliyorum demektir. bazı kişiler veya herkes neden ben diye kendilerine sorabilirler ama bu Kuran'da geçtigi gibi Allah, biz sizleri korkuyla da sınarız bizim mucizelerimiz insanları korkutmak içindir, der kuranda. bunu bilmenizi istedim arkadaşlar. bu olay açıkça Allah'ın sevdigi kullarına onların yanlış yola sapmalarını engellemek için bir sınavıdır. herkes olayı böyle düşünürse bu olayı kolaylıkla atlatacagına inanıyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hacer2

ARKADAŞLAR ÖYLE BİŞEY OLDUĞUNDA KORKMAYIN YAPMANIZ GEREKEN UYANMAK UYANAMIYORUM DEMEYİN BİLİNCİNİZİ TOPARLAYIN ALLAHUEKBER DEYİN UYANIRSINIZ, KORKACAK BİŞEY YOK BUNDA BUNU BÜYÜTMEYİN, DUANIZI OKUYUN UYKUYA DEVAM...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
rukiyye173

Selamün aleyküm.Bu bendede oluyordu.Dün akşam yine oldu.Yaklaşmak isteyince önce kalben Allah'a sığındım,sonra bütün kuwetimle uyuşan bedenimi zorlayarak Allah dedim,tam ayılacağım sırada yine yaklaşmak istedi ve o sırada kalbime imanla ilgili vesvese geliyordu.Benim imanımdan emin olduğumu ve pes etmeyeceğimi anlayınca Allah ın adını anmaya devam edince gitti.Kalkıp abdest aldım sabah namazını kıldım peygamberimizin(s.a.v.s.) öğrettiği duaları okuyup,birazda kur'an okuyup uyudum.Bu ürkütücü olay beni çok korkuttuysada bana faydasıda çok oldu.Çünkü Allah'ın korumasını hissediyordum ve imanımın dahada arttığını gördüm.O yaratıktan korkmazsanız çok düşünmezseniz ve felak,NAS,ayetel kürsü'yü korunucağınıza inanarak okursanız uzaklaşır sizden.Yanlız ondan korkmamalısınız.Sabrederek içten gele gele Allah'a dua etmelisiniz.Allah'a emanet olun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
temrani_46

Bana da sık sık oluyor her gece geldiği dahi oldu. Alıştım diyebilirim merak edip ne yapacak diye bekliyorum bazen. Fakat kurtulmak zor değil tek yapmanız gereken odaklanmak ve hiçbirşey yok gibi kalkmak. Bana da arkadaşım anlattı çok gülmüştüm ama iyi bir çözüm oldu. Geldiğinde kendimi süperman gibi falan güçlü düşünüyorum kurtuluyorum dedi :) önce dalga geçtim ama başıma gelince denedim işe yaradı. Zaten bilimsel olarakta mantıklı çünkü karabasan cin işinden ziyade fizyolojik birşey rüyamızda gördüklerimizi uyku halindeyken yapmamamız için (tekme atmak, ayağa kalkmak gibi) vücut rem uykusundayken felç geçirir ve uyanır uyanmaz bu felçten kurtulamayabilir. Allahtan şifa dilemek ve uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yıllar

bazıları böyle korkunç şey hakkında ne kadar rahat konuşuyor onlara ya hafif geliyor yada kadınlar daha zor atlatıyor 22senedir rahat uyuyamamak nedemek bilen varmı canımı yaktılarmı bazen 1hafta kolum vs acıyor böyle bir konuya gülmeyin alay etmeyin bazı yorumlara dayanamadım yazdım bide buna alışılmaz acıya nasıl alışılır

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ORKİDE16

Yıllardan beri oluyor bana alıştım artık..
İşin ilginç yanı ben artık, gece yatmadan önce o gece gelip gelmeyeceğini de hissediyorum nasılsa..

Bazen bağırıyorum defol git diye, gülüyor bana vs . vs..

Dualarla atlatıyorum tabii.
Ama korkmuyorum ben alıştım artık..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
berra.06

buna uyku felci deniyor.genellikle uykuya dalma yada uyanma sırasında meydana geliyor ve öncesinde genellikle kabus görülmüş oluyor.bir çeşit beyinin vücudu koruma mekanizması.kabusun etkisiyle yatağımızdan fırlayıp kendimize yada çevremize zarar vermemizi engellemiş oluyor.yani beynimizin kaslarımızı kontrol eden bölgesi uyku modunda kalıp,zihinsel işlevler bölümü uyanık oluyor ve haraket edememe dolayısıyla felç hissi oluyor.bir çeşit beyin yarımküreleri arasındaki koordinasyon problemi.dua etmek ve yaşandığında çok kafaya takmamak lazım.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun