Peygamberimiz sadece ümmetine mi dua etmiştir, yoksa geçmişte olan Müslümanlara da dua etmişmidir?

Soru Detayı
Peygamberimiz sadece ümmetine mi dua etmiştir, yoksa geçmişte olan Müslümanlara da dua etmişmidir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) ümmeti için dua ettiği gibi geçmiş ümmetler için de dua etmiştir. Nitekim Peygamberimizin (asm) çoğul kipi ile yaptığı dualar tüm inananlar için yapılmıştır.

Namazların sonunda okuduğumuz "Rabbena" dualarında bunu görmekteyiz:

"Allah'ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru."

"Ey bizim Rabbimiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla."