"Teyze anne yarısıdır." sözü hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm)’in âzadlısı olan Zeyd b. Hârise, Hz. Hamza (ra)’nın şehid edilmesinden sonra onun çocuklarının velisinin kendisi olduğunu söylerdi. Çünkü Hz. Peygamber (asm), onları Mekke’de birbirleri ile kardeş yapmıştı. Bu sebepten dolayı o da “Ey Allah’ın elçisi! Kardeşimin kızını görüp gözetmeye ben, herkesten daha layığım!” dedi.

Bu üç sahâbî (Hz. Ali, Hz. Cafer ve Hz. Zeyd), bu konuda anlaşmaya varamayınca durumu Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'e arz ettiler. Bunun üzerine Hz. Peygamber: “Teyze anne sayılır.” buyurarak bu yetim kızı Cafer’in alıp evine götürmesini uygun gördü. Sonra bu güzel davranışlarından memnun olduğu üç sahâbîye ayrı ayrı iltifat etti ve şöyle buyurdu:

“Ey Ali! Sen benim kardeşim ve arkadaşımsın! Sen bendensin, ben de senden. Ey Cafer! Sen de bana yaratılış ve huy bakımından çok benzersin. Ey Zeyd! Sen, bizim kardeşimiz ve dostumuzsun!” (Buhârî, Sulh 6)

Ecdâdımız, bu hadis-i şerifi “Teyze ana yarısıdır.” diye dilimize aktarmışlardır. Bu hadis-i şerif ve atasözü, teyzenin yeğenine olan sevgi ve şefkatini dile getirmektedir. Şüphesiz bazı özel durumları dikkate almakta fayda vardır. Teyzenin dul kalıp aileden olmayan biriyle evlenmesi, yeni kocasının yetim çocuğu kabul etmek istememesi veya adamın güvenilir olmaması gibi durumlarda meseleyi yeniden gözden geçirmek ve o yavruyu kendisine en iyi bakacak ellere teslim etmek gerekebilir. (bk. Prof. Dr. Mustafa AĞIRMAN, Burhan Dergisi, 02 Aralık 2013)