Tevrat ve İncil’in değişmediğine ayetler var diyorlar?

Soru Detayı

- Hıristiyanlar bakara 113 ayeti örnek göstererek kitaplarının bozulmadığını iddia ediyorlar sizin görüşünüzü çok merak ediyorum.
- Bu arada elhamdülillah Müslümanım sadece onlara verebilecek bir cevabım olsun diye size soruyorum. Alttaki metni Hristiyan bir sayfadan kopyaladım.
“Oysa hepsi de Kitabı okuyorlar” (Bakara 2:113) “Yahudiler: ‘Hıristiyanlar, bir temel üzerinde değiller,’ dediler. Hıristiyanlar da: ‘Yahudiler bir temel üzerinde değiller,’ dediler. Oysa hepsi de Kitabı okuyorlar...” (Bakara 2:113) Eski zamanlardan beri Yahudiler Eski Ahit’i, Hıristiyanlar ise Kutsal Kitap okuyorlardı. “Kutsal Yazıları araştırıyorsunuz. Çünkü bunlarda sonsuz yaşama sahip olduğunuzu sanıyorsunuz. Bana tanıklık eden de bu yazılardır!” (Yuhanna 5:39) “Ben yanına gelinceye dek topluluğa Kutsal Yazıları okumaya, öğütte bulunmaya ve ders vermeye ada kendini.” (1 Timoteyus 4:13) Kur’ân’ın Bakara 2:113 ayetine göre, hem Yahudiler hem de Hıristiyanlar, Tanrı’nın onlara verdiği kitapları hâlâ okuyorlar. Dikkat ederseniz, “okuyorlardı” demiyor, “Oysa hepsi de Kitabı okuyorlar” deniliyor.
- Arapça metinde geçen “yetlune” (okuyorlar) fiili onların o zamanlar Tevrât ve İncîl’i okuduklarını, bu kitabın ellerinde bulunduğunu gösterir. Aksi takdirde, onların “bir vakitler onu okuduklarını” belirtmek için geçmiş zaman kipinin “teleune” (okudular) kullanılması gerekirdi. Ama şimdiki zaman kipinin kullanılması, bu kitapların Hz. Muhammed’in zamanında sağlam olduğunu göstermektedir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetler, Yahudilerin ve Hristiyanların, kitaplarını tahrif ettiğini gösteriyor.

“İşte, verdikleri sözlerini bozmaları sebebiyledir ki onları lânetledik, kalplerini de kaskatı kıldık. Kelimeleri yerlerinden kaydırarak (tahrif edip) değiştiriyorlar. Akıllarından çıkarmamaları istenen şeylerden önemli bir kısmını da unuttular. (Ey Muhammed!) İçlerinden pek azı hariç, onların daima bir hainliğini görüyorsun. Yine de sen onları affet ve aldırış etme. Çünkü Allah, iyilik yapanları sever.” (Maide, 5/13)

“Vay o kimselere ki, elleriyle Kitab’ı yazarlar, sonra da onu az bir karşılığa değişmek için, 'Bu, Allah’ın katındandır.' derler. Vay ellerinin yazdıklarından ötürü onların hâline! Vay kazandıklarından dolayı onların hâline!” (Bakara, 2/79)

Ancak bu tahrif, her ayet için söz konusu olmadığından, bazı hususlarda onların Kitaplarında olan sağlam (değişmemiş) bilgilere müracaat edilip, gereğini yapmaları istenilebilir.