Telefonla boşanma gerçekleşir mi? Bir kişi telefonda hanımına, "Yanımda bir şahit var ve seni üç talakla boşuyorum." dese, boşanma gerçekleşir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müçtehit alimlerimiz, kendi zamanlarında verdikleri fetvalar ile şimdiki zamana kadar tüm alimlere kıyas suretiyle örnek ve ışık oldular. Bu nedenle hemen hemen her konuya ilişkin fetvayı ya onlardan doğrudan alıyoruz veya onların fetva verdikleri konulara benziyorsa, onların fetvalarından faydalanıp kendi meselemizi aydınlatıyoruz. Şimdi bu konuda da aynı durum söz konusudur.

Müçtehit İslam alimleri zamanlarında telefon olmadığı için, mektupla boşanmanın hükmünü vermişler, zamanımızın alimleri de, bu konuya emsal teşkil ettiği için aynı şekilde değerlendirmişler. Yani “Telefonla, mektupla veya mail yoluyla, açık bir ifade ile bir erkek hanımını boşayabilir.” demişler.