Teheccüd namazının on iki rekat kılındığına dair hadisi şerifleri rica ediyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Aişe (ra)’den gelen rivayete göre, Hz. Peyagmber (a.s.m), vitir ve sabahın sünneti dahil, gece namazını on üç rekat kılardı.(bk. Buharî, Teheccüd, 10; Müslim, Müsafirin, 123).

Diğer bir rivayette, vitirle birlikte on bir rekat kılardı.(Buharî a.g.e, Müslim, Müsafirin, 121-122).

Buna göre bizzat teheccüd namazı, sekiz rekat olarak ortaya çıkmaktadır. Alimlerin büyük çoğunluğu bu görüştedir.