Tarihi değeri olan bir haç işaretini saklamam caiz mi?

Soru Detayı

- Tarihe merakım var ve bu sebeple numismatik, nişan gibi tarihi cisimleri buldukça saklıyorum. Bir arkadaşım Demir Haç ismiyle geçen, Almanların kullandığı Haç şeklindeki nişanı bulmuş. Benimde tarihe merakım olduğunu biliyor ve vermek istedi.
- Bu haç işaretini saklayabilir miyim?
- Kuralları nedir saklanabiliyorsa?
- Ara sıra eve gelenlere gösteririm, bazen yanımda taşır gittiğim yerlerde arkadaşlarıma gösteririm.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle şeyleri (başka dinlere ait sembolleri) tarih veya eski eser merakınız sebebiyle arşivleyebilirsiniz.

Ancak, onlara saygı ifade eden durum ve davranışlardan sakınmalısınız, onların reklamı anlamına gelecek hâl ve hareketlerden de uzak durmalısınız.