Takke takmayanın şahitliği kabul olmuyor mu?

Soru Detayı

- Osmanlıda takke takmayanın şahitliği kabul olmuyor muydu?
- Bir sünnetin terki ne kadar ciddi bir durumdur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şahitlikte önemli olan dürüstlük, doğruluktur. Bunun unvanı da adalettir. Bu sebeple, kimlik, kişilik, makam, rütbe, zaman ve mekân gibi faktörlerin farkı önemli bir kriterdir. Örneğin:

- Bir vali çarşı ortasında dondurma yiyerek yürürse, onun şahitliği kabul edilmez. Buna mukabil, aynı tavrı bir fabrika işçisi gösterse şahitlikten düşmez.

- Bir ülkede takke takmak onurlu kimselerin bir alameti hâline gelmişse, orada takkeyi başına koymayan kimsenin şahitliği kabul edilmez. Buna karşılık, teamül olarak bir ülkenin genelinde, takke takmak bir başıbozukluk alameti haline gelmişse, orada da takkeyi başına koyanın şahitliği reddedilir.

- İmam Gazali’nin “Şayet sünnet olarak kabul edilen bir durum, eğer bir bölgede fasık olan kimselerin şiarı hâline gelmişse -onlara benzememek için- o sünnetin terk edilmesi gerekir.” şeklindeki sözü önemli bir ölçüdür. (bk. İhyau’l-Ulum, 2/272)