Namazda kaçıncı rekatta olduğunu unutan kişi nasıl davranmalıdır?

Soru Detayı

- Namaz kılarken bazen 4 rekatlık namazı unutkanlıkla 3 rekat kılıyorum. Sonradan 3 rekat kıldığımı farkediyorum. Namazım geçerli olur mu, yoksa tekrar etmeli miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse namazında şüphelenerek üç mü yoksa dört mü kıldığını hatırlamasa, eğer yanılma olayı bu kişinin başına ilk defa gelmişse, yani bu gibi şüphelenmeler o kişide devamlı bir âdet hâline gelmemişse namazını yeniden kılmalıdır.

Eğer böyle bir kimseye çoğu kez şüphelenme durumu geliyorsa, galip olan kanaatine göre namazına devam eder. Üç veya dört rekâttan hangisi hakkında kanaati ağır basıyorsa o tarafı tercih eder. Çünkü sık sık vesveseye düşen bir kimsenin namazını yeniden kılmasında güçlükler vardır.