Süs (bayram) ifadesinde hangi bayramdan bahsedilmekte?

Soru Detayı

- Taha Suresi 59. ayette geçen süs (bayram) ifadesinde hangi bayram kast edilmektedir?
- Ayette Hz. Musa ile Firavun’dan bahsedilirken, ayette yer alan süs (bayram) ifadesinde hangi bayramdan bahsedilmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taha suresi 59. ayetin meali şöyledir:

“Musa: Sizinle buluşma zamanı, süs (şenlik-bayramı) günü ve insanların toplanacağı kuşluk vaktidir, dedi.”

Ayette geçen bu günün tayininde alimlerin farklı yorumları vardır:

- Bundan maksat bayram günüdür.

(Tabii ki onların bayramı ne için ve nasıl olduğunu bilemiyoruz: Fakat onların bayram olarak kabul ettikleri bir şenlik günü olabilir).

- Bu gün Nevruz günü olabilir.

(Dini muhtevadan hali olan böyle bir günün, Bahar şenliğinin olduğu NEVZRUZ günü olması da mümkündür).

- Bu gün, sosyal içerikli, bir “Pazar çarşısı”nın kurulduğu bir gün de olabilir.

- Aşura günü de olabilir. Çünkü tarih içerisinde o gün birçok güzel hadiselerin başarılı olduğu bir gündür. (bk. Fahreddin Razi, Maverdi, Kurtubi, ilgili ayetin tefsiri)