"Sizden birisinin sofrası kurulu olduğu müddetçe melekler onun için istiğfar ederler." hadisinden ne anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis, cömertliği, misafirperverliği övmektedir. Misafirler bir kimsenin evinde bir şeyler yediği sürece, melekler ev sahibi için Allah’tan bağışlanmasını dilerler. Meleklerin duası makbul olduğuna göre, misafir ağırlamanın ev sahibinin günahlarının bağışlanmasına büyük bir vesile olduğunu göstermektedir. Bu cömertlik, evde değil, dışarıda, lokantada da olabilir. Mühim olan ev sahipliğini yapmak ve misafirleri ağırlamaktır.

Bu hadis, özellikle eve gelen misafirlere bakmakla beraber, muhtaç olan insanlara yardım etmek, talebelere burs vermek gibi yardımları da içine alabilir. Bu yardımlar devam ettiği sürece meleklerin makbul duası da devam edecektir. Ne mutlu -gösterişsiz- cömert olanlara!