Şişmanlar cennete giremez mi?

Soru Detayı

- Bu hadis doğru mu?
- Sizin Allah Teâlâ’ya en sevgili olanınız, en az yiyeniniz ve bedenen en hafif olanınızdır, hadisinin doğrulu nedir, doğruysa anlamı nedir?
- Bizim bir arkadaş bu hadisi okuyup şişmanlar cennete giremez gibi bir anlam çıkarttı. Bu arkadaşın imanı anlamda bir sorunu olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

“Sizin Allah'a en sevimli olanınız, az yiyip içen ve bedence hafif olanınızdır.”(1)

Evvela bu rivayet merfu değil, Hz. İbn Abbas’ın sözü olarak nakledilmiştir. Ayrıca, bu rivayet zayıf olarak kabul edilmiştir.(2)

Elbette az yemek, doymadan kalmak, acıkmadan da yememek sünnettir, hem bedenen hem de ruhen faydaları vardır; buna riayet eden kişi sevabını alır ve faydasını görür. Ancak bu gibi rivayetlerden "şişmanların cennete giremeyeceği" şeklinde bir anlam çıkarmak doğru olmaz.

Nice az yiyen ama kilolu olanlar var, nice çok yiyen fakat zayıf olanlar var.

Diğer taraftan, dinimize göre cennetlik veya cehennemlik kiloya göre değil, takvaya göredir.

Bu nedenle kiloya bakarak cennetlik veya cehennemlik demek, caiz olmadığı gibi, kul hakkına neden olur.

Kaynak:

1) Kenzü’l Ummal 3/7084; Münavi, Feyzu'l-Kadir, 1/175.
2) bk. Münavi, Feyzu'l-Kadir, 1/175.