Şir'atü'l-İslam kitabı hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- İçindeki bilgiler İslam'a uygun mudur?
- Sağlam bir kaynak mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şiratu’l-İslam kitabı ve müellifi Seyyid Ali Zade hakkında âlimlerin övgüleri vardır. Tabii ki her kitap gibi, onda da bazı yanlışlıkların bulunması veya kendisinin farklı görüşleri tercih etmesi söz konusu olabilir.

Tasavvufî tarafının güçlü olması, İmam Gazalî ve Abdulkadir Geylanî hazretlerine olan aşırı sevgisinden ötürü, kendilerine “selefî” diyen bazı kesimler tarafından tenkit edilmiştir.

Özetle; istifade edilebilen bir kitaptır. Fakat her kitapta da olduğu gibi "Şir'atü'l-İslam" adlı kitapta da hatalar ve bazı zayıf görüşler olabilir. Ayrıca bu kitabın aslı Arapça olup Naim Erdoğan arafından Türkçeye tercüme edilmiştir. Dolayısıyla kitapta tercüme hataları da olabilir.