Sezeryan bilmediğim için bebek öldü, telafisi nedir?

Soru Detayı

- Ebeyim, doğum yaparken sezeryan yapmayı bilmediğim için bebek öldü, bunun dünyada telafisi nedir, ahirette azap görür müyüm?
- İtiraf etsem şikâyet olabilir. Dünyada telafisi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilmediğiniz halde sezeryan yaptığınız, fakat öldürmeyi değil doğum yaptırmayı amaçladığınız için diyet (kan bedeli, tazminat) ödemeniz gerekir.

Rahimde canlı olan ceninin ölümüne neden olan 212,5 gram altını diyet olarak öldürdüğü ceninin varislerine öder. Canlı olarak doğduktan sonra kasıtsız ölümüne neden olan, erkek için dört kilo 250 gram, kız için bunun yarısı kadar diyet öder.

Ahiret cezası bakımından, diyete ek olarak tövbe etmeli, yoksullara sadakalar vermeli, nafile ibadetler yapmalısınız; inşallah bunlar bağışlanmanıza vesile olur.