Cenini öldürmek günah mı?

Soru Detayı

- Bir cenini öldüren kimse, ne kadar diyet öder ve kime öder?
- Ayrıca kefareti var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, cenini kasten öldürmek günahtır, cinayettir. Bu günahı işleyen kişi tövbe eder ve Allah’ın affedeceğini ümit eder.

Cenini öldürenin diyet ödemesi gerekir. Ceninin diyeti, tam diyetin yirmide biridir. Bu da örneğin altından 50 dinar yani 212 gram altın veya onun karşılığı paradır.(1)

Diyeti, öldürülen bebeğin (ceninin) katili olmayan varisleri alırlar.

Bu cinayetin bir de kefaret cezası vardır; bu da köle azad etmek, bulamazsa iki ay kesintisiz oruç tutmak, bunu da yapamazsa -bazı fıkıhçılara göre- altmış yoksulu bir gün doyurmak şeklinde yerine getirilir.(2)