Şeytan Peygamber Efendimizin (asm) kılığına girebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytan Peygamber Efendimizin (asm) suretine giremez. Mü'minin göreceği sâdık rüyaların başında, Rasûlüllah (asm)'i rüyasında görmesi gelir. Çünkü, onun rüyada görülmesi kesinlikle sâdıktır. Buhârî, Müslim, Tirmizi, İbn Mâce, İbn Hanbel ve Taberanî'nin rivâyet ettikleri bir hadiste Rasûlü Ekrem (asm) şöyle buyurmuştur:

"Rüyasında beni gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü, şeytan hiç bir şekilde bana benzer bir surete giremez." (es-Suyuti, Kıtful-Ezharil-Mütenasira, s. 171).

Sâdık rüyayı doğru sözlü kişiler görür ve bu kişilerin rüyası Cenab-ı Hakk'tan bir müjdedir (Müslim, Rüya, 6).

Sâdık rüyalar genellikle seher vakitlerinde görülür. (Tirmizi, Rüya, 3; Dârimî, Rüya, 9).