Şeytan dürtmesi diye bir şey var mı?

Soru Detayı

- Bazen insanlarda titriyor gibi bir şey oluyor sonra insanlar şeytan dürttü diyor. Bunun şeytanla alakası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şeytanın dürtmesi, genellikle fiziki boyutta meydana gelen titreme gibi bir durumdan ziyade, fizik ötesi yapılan telkinlerin, vesveselerin bir unvanıdır. Mesela, bir kimsenin aniden öfkelenmesi, kibirlenmesi, fevri bir hareket yapması gibi anormal bir olgu için “şeytan dürttü” denilebilir.

- Bununla beraber, fiziki boyutta da bu dürtülerin olabileceğini gösteren bazı hadis rivayetleri vardır.

Bir rivayete göre Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Biriniz namazda iken kendisine abdestinin bozulduğuna dair bir vesvese olursa, bir ses işitmeden veya bir koku hissetmeden namazını bozmasın.” (Buhari, 177; Müslim, 361)

Diğer bir rivayette şu ifadelere yer verilmiştir:

“Biriniz namazda iken şeytan kendisine gelir ve makatına üfler, -aslında abdesti bozulmadığı hâlde- o da abdestinin bozulduğunu zanneder. Biriniz böyle bir durumla karşılaştığında, bir ses işitmeden veya bir koku hissetmeden namazını bırakmasın.” (bk. İbn Hacer, Büluğu’l-Meram, 82; Bezzar, Müsned, 1/281)

Şeytanın dürtülerinden Rabbimize sınacağımız iki ayet şöyledir:

*   وَقُلْ رَبِّ اَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاط۪ينِۙ

وَاَعُوذُ بِكَ رَبِّ اَنْ يَحْضُرُونِ

“Ve de ki: Rabbim, şeytanların dürtülerinden (vesveselerinden) sana sığınırım. Ve Rabbim, onların huzurumda bulunmalarından sana sığınırım.” (Müminun, 23/97, 98)