Şer olan şeyi hayır yap, diye ısrarla dua etmek doğru mudur? Yani istediğimiz şey şerse bile, Allah'tan hayırlı yapımasını dileme doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şer ayrıdır, bir işin sonucunun şer olacağını zannetmek ayrıdır. Zâtı şer olan şey istenmez. Mesela "içki içmeyi hayırlı yap" denmez. Veya "Allah'ım kumar oynamayı benim hakkımda hayırlı yap" da denmez. Ancak zatında şer olmayıp da şartlara göre hem şerre hem de hayra dönebilecek olan şeyler için hayır olması istenebilir. Mesela; kötü birisiyle evlenmek isteyen bir kişi, bu evliliğin hayırlı olmasını isteyebilir.

İslamiyet haram olan bir şeyi yasakladığı gibi harama götüren yolları da yasaklamıştır. Haram ve harama götüren yollardan uzak durmak gerekir.