Şehbere, lehbere, nehbere, heydere ve lefut kadınlarla evlenmeyin ne demek?

Soru Detayı

- İlgili hadisi nasıl değerlendirmemiz lazım?
​- Evlenmek istediğim kız kısa boylu zayıf, evleneceğim kişiyi değerlendirirken bu hadis nasıl bir ölçü olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı Şia kaynaklarında şöyle bir rivayet var:

“Şehbere, lehbere, nehbere, heydere ve lefut kadınlarla evlenmeyin... Şehbere, kötü dilli mavi gözlü kadındır; lehbere, uzun boylu ve zayıf kadındır; nehbere çirkin ve kısa boylu kadındır; heydere ölümün eşiğinde bulunan yaşlı kadındır; lefut ise önceki eşinden çocuk sahibi olan kadındır.” (bk. Mizanu’l-Hikem, 5/208; Vesailu'ş-Şia, 14/56, 32. bölüm; s. 57)

Sünni kaynaklardan Ramuzu’l-ahadis’te de bu bilginin var olduğuna rastladık. Ancak sahih kaynaklarda bulunmayan bu bilgiyi sahih kabul etmek isabetli değildir.