Secde ayetini dil ile değil de göz ile okursak, tilavet secdesi yapmak vacip olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tilâvet Secdesinin Vâcib Olabilmesi İçin:

Sözü edilen âyetler okunduğunda, sadece dudakların hareket edip harfler sıhhatli biçimde teleffuz edilmediği takdirde, Tilâvet Sec­desi vâcib olmaz. O halde secde âyetinin gizli okunması, bu konuda yeterli sebep değildir. (Fetâvâ-yi Kaadıhan.)

Secde âyetinin sonundaki harfi terkedip sadece evvelindeki harf­leri okumak da yeterli değildir. Kelimenin tam olarak teleffuz edil­mesi lâzımdır.

Buna bir misâl verelim:

Vescüd yerine Vescü okunursa, yanılma secdesi gerekir. Çün­kü kelimenin sonundaki harf teleffuz edilmemiş ve böylece mâna anlaşılmamıştır. (Et-Tebyin / Zeylai.)

(bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/437)