Sapık şeyler yapacaklar diye korkuyorum?

Soru Detayı

- Bazı arkadaşlarım sapık şeyler yapıyorlar, bana da yapacaklar diye korkuyorum ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle korkunuzun ne kadar gerçekçi olduğu üzerinde tekrar düşünün. Çünkü bu tarz korkular bazen aşırı kaygıdan ve şüphecilikten de kaynaklanabilir.

Ama nedeni ne olursa olsun bu tür korkular ve endişeler oldukça ciddi ve rahatsız edicidir. Böyle bir durumda yapmanız gereken adımlar şunlar olabilir:

1. Sözlü veya Fiziksel Tacizlere İzin Vermeyin

İlk olarak tacizlere karşı prensip sahibi olun ve sınırlarınızı koruyun. Şaka yollu bile olsa, bu tarz tacizlere karşı tepkili olun.

Bu tutumunuz sizi koruyacaktır. Çünkü bu tarz kişiler, isteklerini önce şaka yollu dile getirip, kişiyi test ederler. Eğer kişi sert tepki verip sınırlarını iyi çiziyorsa, geri çekilirler. Aksi hâlde, yani sessiz veya tepkisiz kalırsa veya yeterince net bir tutum takınmazsa o kişi üzerine daha fazla giderler.

Bununla beraber herhangi bir sözlü taciz veya tehdit durumunda, durumu ciddiye alın ve bunu güvenilir bir yetişkinle veya yetkili bir kişiyle paylaşın.

Eğer fiziksel taciz veya saldırı tehdidi varsa, hemen güvendiğiniz bir yetişkine, öğretmene, danışmana veya polise başvurun.

2. Aranıza Fiziksel Mesafe Koyun ve Güvendiğiniz Kişilerle Arkadaş Olun

Kendinizi güvende hissetmiyorsanız, bu kişilerden uzak durun. Beraber olmak zorunda olduğunuzda ise sürekli aranıza fiziksel bir mesafe olsun, çünkü bu güvenliğiniz için önemli bir adımdır. Bunlarla yalnız ve kapalı mekânlarda birlikte olmamaya özen gösterin.

Bunun yanında, size zararı dokunacak kişilerle arkadaşlık etmek zorunda değilsiniz. Kendinizi güvende hissettiğiniz ve güvendiğiniz arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirin.

3. Güvendiğiniz Birine Anlatın

Ciddi bir tehdit hissediyorsanız, çekinmeden ailenizden birine durumu anlatın. Aileniz, size destek olabilir ve gerekli önlemleri almanıza yardımcı olabilir.

Eğer bu durum okulda oluyorsa, bir öğretmen, okul psikoloğu veya rehber öğretmen ile konuşun.

Güvendiğiniz ve sizi destekleyecek arkadaşlarınızla durumu paylaşın. Onların desteği önemli olabilir.

4. Kendi Güvenliğinizi Artırın

Kendinizi savunmayı öğrenmek için savunma dersleri almayı düşünebilirsiniz. Bu, kendinize olan güveninizi artırabilir.

Ayrıca telefonunuzda acil durum numaraları kaydedin ve güvenlik uygulamaları kullanın.

Unutmayın her türlü sıkıntı, korku ve endişe zamanı, aynı zamanda Allah’a sığınmak ve ondan yardım istemenin zamanıdır. Bu, kişiyi Allah’a yakınlaştırır ve iç huzurunu da artırır. Onun için sık sık dua edin. Dualarınızda Nas ve Felek suresini okuyun.

Rabbimiz yâr ve yardımcınız olsun...