Samed ismi, başına "abd" gelmeden konulur mu? Samed ismini önüne başka bir isim gelse olur mu, mesela Ali Samed gibi?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hâlık, samed, rahman gibi Allahın zâtî isimleri konmaz. Başına abd ilâve edilirse olur. Abd, erkek köle demektir. Kadın için kullanılmaz. Kadın için bu gibi isimler kullanmak âdet olmamıştır.

Cenab-ı Hakk'ın "esmâ-i husnâ" sından "Rahîm, Kerîm, Latîf, Râûf, Aziz, Celil, Melik.." gibi bazı isimler, Allah'ın dışında bazı varlıkların da vasıflandığı müşterek isimlerdir. Bu itibarla bu isimlerin çocuklara ad olarak verilmesinde dinen bir sakınca yoktur.