Salavat; kabirde, sıratta, cennette nasıl nur olur?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asm) buyurdu ki:
"Benim üzerime çokça salat u selam getirin. Çünkü o, kabirde de sıratta da cennette de bir nurdur." (Deylemi, Müsnedül-Fridevs, 2/291, 408; Münavi, Feyzül-Kadir, 4/249)
- Bu Hadis sahih ya da zayıf mı, salavatın, kabirde sıratta cennette nur olması ne demek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı kitaplarda geçen “Benim üzerime çokça salat u selam getirin. Çünkü o, kabirde de sıratta da cennette de bir nurdur.” (Melibari, İanetü’t-talibin, 1/13; Nesematü’l Eshar fi Menakıbi Ve Keramati’l Evliyai’l Ahyar, Ebü'l-Vefa Ulvan Ali b. Atıyye, s. 207.) anlamındaki hadis rivayetinin senedini ve sıhhat durumunu bulamadık.

Bu gibi konulardaki NUR kavramı bir feyiz, bir lütuf, bir ikram, bir rahmet, yolu aydınlatan bir lamba manasına gelir. Fakat bunların maddi bir nurdan ziyade, manevi nur manasına gelen ilahi lütuf ve ikramlarıdır.

Gözün kendisi ile görmesi farklıdır. Görme manevidir, nurdur. Beden ile ruh da farklıdır. Bedene hayat veren de ruhtur ve nurdur.

Demek ki, bu dünyada yaptığımız ibadetler, bundan sonraki ahiret yolculuklarında bize nur olacaktır.

Nitekim nur kavramı başka salih ameller için de kullanılmıştır. Örneğin bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur:

“Namaz nurdur, sadaka burhandır, sabır ziya/ışıktır, Kuran lehinde veya aleyhinde hüccettir.” (Müslim, Taharet 1.)